„Horses 75” – projekt stypendialny Aleksandry Maj

„Horses 75” – projekt stypendialny Aleksandry Maj

18 listopada odbędzie się premiera projektu „Horses 75” Aleksandry Maj. Właśnie ruszyły próby do przedstawienia, które powstaje w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Białegostoku dla twórców profesjonalnych.

Aleksandra Maj – aktorka Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki
w Białymstoku przygotowuje spektakl inspirowany życiem i twórczością Patti Smith – amerykańskiej poetki, autorki piosenek i wokalistki. Bohaterką jest młoda kobieta, która właśnie Smith wybrała sobie za duchową przewodniczkę po artystycznym wszechświecie. Kompromisy, pasje, samotność, miłość. „Horses 75” to kilka chwil, moment z życia kobiety, która w trybie codziennych działań niespodziewanie otwiera przypadkowej publice swoje przeładowane pytaniami wnętrze. Autorką scenariusza jest Alina Moś-Kerger, która odpowiada także za reżyserię.

– Na pytanie dlaczego Patti Smith odpowiadam zwykle ze sporym zastanowieniem. Prawda jest taka, że nie pamiętam momentu, kiedy ją usłyszałam po raz pierwszy, ale pamiętam utwór, który pokochałam i który sprawił, że zaczęłam poznawać twórczość Patti. Ten utwór to „Distant fingers”, dla wielu może wydać się zwyczajną nieco ckliwą piosenką, ale dla mnie ma magiczny klimat. Podobnie jest z wieloma jej tekstami, które korespondują z emocjonalną stroną bohaterki i będą wplecione w jej historię. Twórczość Patti to jej poezja, muzyka i „Poniedziałkowe dzieci” wyróżnione prestiżową nagrodą National Book Awards. I to ta książka sprawiła, że ostatecznie
i drżącą ręką napisałam o pomyśle stworzenia spektaklu opartego na jej historii, która mocno do mnie przemówiła. Poczułam jakąś więź z jej ciemną, acz ciekawą drogą do wielkiego sukcesu – mówi Aleksandra Maj.

Scenografię do spektaklu stworzy Michał Wyszkowski. Za choreografię odpowiada Katarzyna Kostrzewa. Aktorce na scenie towarzyszyć będzie zespół w składzie: Jan Wyszkowski (gitara, saksofon), Mariusz Bek (gitara basowa) oraz Sergiusz Pruszyński (perkusja).

Premiera „Horses 75” odbędzie się w na dużej scenie Teatru Dramatycznego
im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku w piątek, 18 listopada, o godz. 19.00. Widzowie będą mogli zobaczyć przedstawienie 19 i 20 listopada o godz. 20.30. Bilety w cenie: normalny – 40 zł, ulgowy – 35 zł, szkolny – 20 zł, studencki – 20 zł, bilet dla osób bezrobotnych – 5 zł dostępne są Kasie Teatru oraz w sprzedaży internetowej, na stronie dramatyczny.pl.