Glany na glanc – premiera

Glany na glanc – premiera

Zapraszamy na premierę spektaklu „Glany na glanc” w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego, która odbędzie się 25 oraz 26 maja na małej scenie naszego Teatru.

“Glany na glanc” to sztuka o spotkaniu dwóch osób, reprezentujących skrajnie różne postawy – skinhead’a, który zamordował Hindusa, z liberalnym Żydem, który ma być jego adwokatem. Nic nie wskazuje, by jakakolwiek współpraca była możliwa. A jednak prawnik podejmuje mozolną próbę dotarcia do mentalności swego klienta.

Tekst, którego premiera miała miejsce piętnaście lat temu w Kanadzie, dotyka problemów niestety aktualnych w Polsce. Przypadki nacjonalizmu i rasizmu ze szczególną agresją zdarzają się i u nas. Nie można na to pozwalać i pozostawać obojętnym. „Glany na glanc” nie są jedynie prostym potępieniem młodego neonazisty, stawiają też pytania o możliwość zmiany takiej postawy. O szczerość tej przemiany. O środki, jakich wolno używać, chcąc dotrzeć do czyjejś osobowości. Sztuka skłania do stawiania pytań: czy nasz liberalizm i tolerancja nie są tylko teoretyczne? Czy w konfrontacji z realnymi przypadkami zła potrafimy pozostać kulturalnymi i tolerancyjnymi ludźmi? Czy potrafimy dostrzec człowieka w przestępcy? I wreszcie: czy potrafimy definiować swoją tożsamość inaczej, niż przez bycie czyimś wrogiem.

Tytuł oryginału: Cherry Docs

Premiera: 25, 26 maja 2013 r.

Scena: mała

Cena: 30 zł

Czas trwania spektaklu: ok. 80 min.

Przekład: Hanna Szczerkowska

Reżyseria: Krzysztof Rekowski

Scenografia: Maciej Chojnacki

Kompozytor: Marcin Mirowski

Wizualizacje: Emilia Sadowska

Dramaturg: Dana Łukasińska

Inspicjent: Jerzy Taborski

Obsada:

Piotr Półtorak – Danny Dunkelman (adwokat, Żyd)

Mateusz Witczuk – Mike Downey (skinhead)

 

Prawa autorskie do sztuki reprezentuje w Polsce Agencja ADIT Elżbieta Manthey