Glany na glanc – po premierze

Glany na glanc – po premierze

25 maja w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku odbyła się premiera spektaklu „Glany na glanc” Davida Gowa. Publiczność gromkimi brawami nagrodziła przedstawienie w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego.

“Glany na glanc” to sztuka o spotkaniu dwóch osób, reprezentujących skrajnie różne postawy: skinheada, który zamordował Hindusa, z liberalnym Żydem, który ma być jego adwokatem.  Nic nie wskazuje, by jakakolwiek współpraca była możliwa. A jednak prawnik podejmuje mozolną próbę dotarcia do mentalności swego klienta.
Teatr Dramatyczny w Białymstoku  w swoich spektaklach szuka diagnozy współcześnie nurtujących problemów, które nierzadko bolą i bywają niewygodne. „Glany na Glanc” to spektakl, który dotyka problemów niestety wciąż aktualnych w Polsce. Poprzez to przedstawienie chcemy w artystycznej formie zaprotestować przeciwko aktom nietolerancji, dlatego przyłączyliśmy się do akcji białostockiego oddziału Gazety Wyborczej – „Wykopmy rasizm z Białegostoku!” – mówi Agnieszka Korytkowska-Mazur, dyrektor Teatru Dramatycznego.

Realizatorzy spektaklu przyznają, że są bardzo pozytywnie zaskoczeni pierwszymi recenzjami oraz opiniami publiczności.
Jestem zaskoczony  tym, że na premierze było tak dużo ludzi, że nawet dla mnie zabrakło miejsca. Na spektakl przyszło wielu gości, dostawiono dodatkowe krzesła, ale nawet te były zajęte.  Rzeczywiście spotkało nas bardzo wiele pozytywnych opinii – mówi Krzysztof Rekowski, reżyser spektaklu. – Każde przedstawienie jest tworem żywym i pewnie trzeba jeszcze paru spektakli, aby aktorzy w pełni się rozegrali i aby wszystko było organiczne. To jest oczywiste, że na premierze przychodzi olbrzymia trema, dlatego tym bardziej cieszą te pozytywne opinie – dodaje.

Za nami spektakle premierowe, a już w najbliższych dniach kolejna okazja, aby zobaczyć „Glany na glanc”. 28 maja odbędzie się premiera studencka połączona z TIR-em (Teatrem i Rozmową). W trakcie spotkania reżyser oraz zaproszeni goście porozmawiają o problemach, których dotyka przedstawienie.

„Glany na glanc” będzie można obejrzeć także w czerwcu. 11 oraz 12 czerwca – spektakle otwarte, a  13 czerwca – spektakl dla szkół. Do przyjścia do Teatru zachęca sam reżyser:
O tym spektaklu można by po prostu powiedzieć, że jest to teatr, który podejmuje ważny temat. Jest to „teatr o czymś”. Jeśli ktoś lubi nie tylko bezmyślną rozrywkę, ale teatr, który jest jakąś wypowiedzią, to na pewno będzie usatysfakcjonowany. A po drugie jest to teatr aktorski i myślę, że z przyjemnością patrzy się na obydwu grających w nim aktorów – mówi Krzysztof Rekowski.

Terminy spektakli:  

28 maja, godz. 17.30 – TIR (Teatr i Rozmowa) + premiera studencka spektaklu, bilety: 12,50 zł – studencki, 25 zł – normalny, 20 zł – ulgowy

29 maja, godz. 19.00, bilety: 12,50 zł – studencki, 25 zł – normalny, 20 zł – ulgowy

11, 12 czerwca, godz. 20.00, bilety: 12,50 zł – studencki, 25 zł – normalny, 20 zł – ulgowy

13 czerwca, godz. 10.00 – „Glany na glanc” dla szkół, 20 zł – bilet ulgowy

*przy zakupie minimum trzech biletów, wszystkie w cenie biletów ulgowych

Zapraszamy!