„Glany na glanc” – konferencja prasowa

„Glany na glanc” – konferencja prasowa

25 maja odbędzie się premiera spektaklu „Glany na glanc” Davida Gowa, w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego. To opowieść o Mike’u – siedzącym w areszcie skinheadzie. Realizatorzy przedstawienia, a także goście z klubu Jagiellonia Białystok, spotkali się dziś z dziennikarzami.

“Glany na glanc” to sztuka o spotkaniu dwóch osób, reprezentujących skrajnie różne postawy: skinheada, który zamordował Hindusa, z liberalnym Żydem, który ma być jego adwokatem.  Nic nie wskazuje, by jakakolwiek współpraca była możliwa. A jednak prawnik podejmuje mozolną próbę dotarcia do mentalności swego klienta.
Ten tekst, którego premiera miała miejsce piętnaście lat temu w Kanadzie, dotyka problemów niestety aktualnych w Polsce. Przypadki nacjonalizmu, rasizmu i szczególnej agresji zdarzają się i u nas. Nawet jeśli takie postawy reprezentuje nikły procent społeczeństwa, pozostali nie mogą pozostawać obojętni, udawać, że nic się nie dzieje – mówi Krzysztof Rekowski, reżyser spektaklu.

Zdaniem reżysera, sztuka ta nie jest tylko prostym potępieniem postawy młodego neonazisty, ale stawia też pytania o możliwość zmiany własnej postawy. O szczerość tej przemiany. O środki, jakich wolno używać, chcąc dotrzeć do czyjejś osobowości.
Czy skuteczniejszy jest strach przed wyrokiem, agresja psychiczna i fizyczna, czy doświadczenie akceptacji i przebaczenia? Może trudno te elementy oddzielić od siebie, gdy chce się do kogoś dotrzeć? I wreszcie, czy nasz liberalizm i tolerancja nie są tylko teoretyczne? Czy w konfrontacji z realnymi przypadkami zła potrafimy  pozostać kulturalnymi i tolerancyjnymi? Czy potrafimy dostrzec człowieka w przestępcy? Czy, kiedy widzimy realne zagrożenie, możemy ochronić się przed popadnięciem w ksenofobię? I jeszcze jedno: czy potrafimy definiować swoją tożsamość inaczej, niż przez bycie czyimś wrogiem? – pyta Krzysztof Rekowski.

Jak podkreśla Agnieszka Korytkowska-Mazur, Teatr Dramatyczny w swoich spektaklach szuka diagnozy współcześnie nurtujących nas problemów, które nierzadko bolą i bywają niewygodne. W takiej właśnie atmosferze odbywały się poszukiwania tematu spektaklu Krzysztofa Rekowskiego.
Bardzo spodobała nam się możliwość przyjrzenia się tej nieoczywistej reakcji na rasizm, neonazim, podany w takiej właśnie formie, jak opisał to Gow w „Glanach..”. Nie możemy nie zabrać głosu w tej sprawie! Nasza reakcja ma wysoki wymiar artystyczny. Cieszę się, że artysta tego formatu, jak Krzysztof Rekowski, zgodził się dotknąć tego tematu w Białymstoku – mówi Agnieszka Korytkowska-Mazur, dyrektor Teatru.

Przy okazji premiery „Glanów na glanc”, Teatr podjął współpracę z klubem sportowym Jagiellonia Białystok, aby razem zaprotestować przeciwko rasistowskim zachowaniom. Wspólnymi siłami chcemy zachęcić do przyjścia do Teatru, skłonić do refleksji nad różnorodnością kulturową, religijną, narodową. Dotrzeć do ludzi, którzy są narażeni na wpływ rasistowskich ideologii.
Teatr zajął silne stanowisko wobec rasizmu, przygotowując spektakl „Glany na glanc”. Jagiellonia Białystok we własnym zakresie próbuje walczyć z tym, na co my, ludzie kultury, nie mamy zgody. Teatr podjął współpracę z Jagiellonią aby zbudować wspólną kampanię na rzecz walki z wszelkimi przejawami rasizmu. Dwie tak silne instytucje mają szanse na dotarcie do dużo szerszego grona odbiorców, niż dotychczas – dodaje Agnieszka Korytkowska-Mazur.

Przedstawiciele Jagiellonii Białystok chcą dotrzeć z informacją o spektaklu do ludzi, którzy na co dzień nie chodzą do Teatru. Jest to też dla nich okazja do powiedzenia stanowczego „NIE!” wobec zachowaniom i postawom nietolerancji.
W naszym zespole jest w tej chwili kilka osób, które są innej narodowości, lub które mają inny kolor skóry, chcemy aby czuły się w Białymstoku jak najlepiej. Wiemy, że sytuacje, które miały ostatnio miejsce, czy negatywne zachowania skierowane także przeciwko naszym zawodnikom, wpływają negatywnie nie tylko na klub, ale przede wszystkim na wizerunek całego miasta – powiedział Rafał Grzyb, zawodnik Jagiellonii Białystok.

Poprzez spektakl „Glany na glanc” Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki przyłączył się do akcji białostockiego oddziału Gazety Wyborczej – „Wykopmy rasizm z Białegostoku!”.

 

Terminy spektakli:  

24 maja, godz. 19.00 – spektakl przedpremierowy, bilety – 21 zł

25, 26 maja, godz. 19.00 – premiera, bilety – 30 zł

28 maja, godz. 17.30 – TIR (Teatr i Rozmowa) + premiera studencka spektaklu, bilety: 12,50 zł – studencki, 25 zł – normalny, 20 zł – ulgowy

29 maja, godz. 19.00, bilety: 12,50 zł – studencki, 25 zł – normalny, 20 zł – ulgowy

11, 12 czerwca, godz. 20.00, bilety: 12,50 zł – studencki, 25 zł – normalny, 20 zł – ulgowy

13 czerwca, godz. 10.00 – „Glany na glanc” dla szkół, 20 zł – bilet ulgowy

*przy zakupie minimum trzech biletów, wszystkie w cenie biletów ulgowych

Więcej informacji o spektaklu – kliknij!