Dziady III – po konferencji prasowej

Dziady III – po konferencji prasowej

27 września  uroczyście otwieramy nowy sezon galą  z okazji Jubileuszu 70-lecia oraz premierą spektaklu „Dziady III” Adama Mickiewicza w reżyserii Natalii Korczakowskiej.

Najnowsza premiera wpisuje się w kierunek, który obrał Teatr: aktualny, odważny i autentyczny. Kluczowe hasło sezonu artystycznego 2014/2015 to „Niepodległość. Podlasie”.  Trzy najważniejsze spektakle, planowane w nowym sezonie to: oprócz „Dziadów III”, „Sońka” Ignacego Karpowicza oraz „Bieżeńcy” Dany Łukasińskiej – spektakl powstający w stulecie bieżeństwa. W „Dziadach III” wykorzystane będą materiały dokumentalne zrealizowane na Ukrainie – wywiady i zdjęcia ze świadkami oraz uczestnikami wydarzeń w Kijowie.

Swoim działaniem w nowym sezonie  dążymy do podkreślenia kluczowej roli sąsiedzkiego, regionalnego wymiaru współpracy – zakorzenionego w konkretnych miejscach i społecznościach, stawiającego na pracę organiczną, wrażliwą na różnorodność i odmienność kultur.  Zespołowi Teatru Dramatycznego w Białymstoku bliskie jest szerokie rozumienie kultury, szanujące dziedzictwo, obejmujące także zaangażowanie społeczne i nieustanną pracę edukacyjną.  Nie boimy się ryzyka wpisanego w twórcze poszukiwania artystyczne. Tego rodzaju praca wymaga tworzenia i wspierania nowych przestrzeni dla pracy opartej na długofalowych procesach. Dzięki kulturowemu wymiarowi Partnerstwa Wschodniego europejska polityka sąsiedztwa i debata na temat wspólnoty europejskiej ma niepowtarzalną szansę zyskania na wiarygodności i autentyczności. Zmieniamy się razem, zmieniamy się dla was. – zapowiada Agnieszka Korytkowska – Mazur, dyrektor Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.

Z okazji Jubileuszu 70-lecia Teatru Dramatycznego zostanie także  otwarta Galeria Foyer, zainicjowana wernisażem artysty z Tykocina –  Marcina Kwiatkowskiego oraz nową wystawą zdjęć portretowych aktorów Teatru, wykonanych przez Maxima Shumilina. W trakcie gali zostanie także zaprezentowany film dokumentalny o teatrze pt. „Zbudujemy raj ” w reżyserii Alexa Casianova.

Herb Marszalka Wojewody Prezydenta