Dramat białoruski: klasyka i współczesność – spotkanie z Andriejem Moskwinem

Dramat białoruski: klasyka i współczesność – spotkanie z Andriejem Moskwinem

22 kwietnia zapraszamy na spotkanie zatytułowaneDramat białoruski: klasyka i współczesność”. O dwóch wydanych niedawno antologiach „Nowej dramaturgii białoruskiej” opowie ich autor – Andriej Moskwin. Początek spotkania o godz. 17.30.

Andriej Moskwin jest slawistą, doktorem habilitowanym, adiunktem w Katedrze Studiów Interkulturowych Europy Środkowo-Wschodniej Wydziału Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego. W 1986 r. ukończył polonistykę w Katedrze Filologii Słowiańskiej Wydziału Filologicznego na Uniwersytecie im. Łomonosowa w Moskwie. Obecnie prowadzi zajęcia z historii białoruskiej literatury, kultury i sztuki oraz z języka białoruskiego.

Autor zajmuje się dramaturgią i teatrem słowiańskim. Jako krytyk literacki i teatralny, a także tłumacz publikuje na łamach czasopism takich jak: „Dialog”, „Teatr”, „Twórczość”, „ARTeon”, „Ruch Muzyczny”, czy „Notatnik Teatralny”. Jest autorem monografii: „Stanisław Przybyszewski w kulturze rosyjskiej końca XIX – początku XX wieku” (Warszawa, 2007) oraz „Teatr białoruski: 1920-1930. Odrodzenie i zagłada” (Warszawa, 2013). W 2010 roku ukazała się jego publikacja „Współczesny teatr rosyjski (krytyka teatralna i wywiady)”, a w 2011 – „Antologia współczesnego dramatu rosyjskiego. T. I. Nowy realizm” i „Nowa dramaturgia białoruska”, a w 2014 – „Nowy dramat słowacki”.

W 2014 oraz 2015 roku ukazały się koleje tomy „Nowej dramaturgii białoruskiej. Andriej Moskwin dokonał wyboru znajdujących się w nim tekstów oraz opatrzył obydwa wydawnictwa wstępem. Tom drugi – „Życie w pułapce” wydany w 2014 roku zawiera następujące teksty: „Windę” Julii Czerniawskiej, Dożyć do premiery” Nikołaja Rudkowskiego, „To wszystko przez nią” Andrieja Iwanowa,  Do domu!” Jeleny Popowej oraz „Wielką wędrówka urodów” Nikołaja Rudkowskiego.

W 2015 roku ukazał się tom trzeci – „Młodzi gniewni’. Czytelnicy znajdą w nim: „Czas zmienić się w popiół” Konstantina Ścieszyka, „Untitled” Pawieła Rassolko, „O głupkach, ślepcach i pijakach” oraz „Mysz ma wielu wrogów” Mikity Waładźko, „Niatreba” Julii Szewczuk, „Radio Kultura” oraz „Współczuci” Maksima Dośko, „It” Yaro, „Dobry człowiek z niewielkiego europejskiego kraju” Rimmy Uszkiewicz, „Palacz” Aleksieja Naranowicza oraz „Zrób tak, żeby mnie bolało, kochanie!” Wiktorii Biran.

Między innymi o tych dwóch wydawnictwach Andriej Moskwin opowie w trakcie spotkania. Odbędzie się ono na 22 kwietnia o godz. 17.30 na scenie foyer,  tuż przed spektaklami Republikańskiego Teatru Dramaturgii Białoruskiej z Mińska. Wstęp na promocję książek jest bezpłatny.

Zapraszamy!