Dotknij Teatru

Dotknij Teatru

Dotknij teatru ogólnopolski projekt przygotowany z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, którego celem jest stworzenie możliwości twórczego spotkania artystów teatru i widzów.

 Międzynarodowy Dzień Teatru to święto ustanowione w 1961 r. dla upamiętnienia otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce 27 marca 1957 r. Dzień obchodów wyznaczono na 27 marca. Po raz pierwszy Dotknij teatru odbyło się w Polsce w Łodzi w 2010 roku. Inicjatorem projektu była grupa łódzkich artystów i animatorów kultury, a liderem i koordynatorem – Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. W 2012 roku Dotknij teatru zorganizowano w czterech województwach łódzkim, mazowieckim, wielkopolskim i śląskim.

W tym roku projekt Dotknij teatru zyskał prawdziwie ogólnopolski charakter-włączyły się do niego instytucje ze wszystkich szesnastu województw. W dniach 18 – 28 marca widzowie 42 miejscowości w 16 województwach będą mogli wziąć udział w 540 specjalnie z tej okazji przygotowanych wydarzeniach: spektaklach, próbach otwartych, warsztatach edukacyjnych, zwiedzaniu teatrów,  spotkaniach z twórcami, wystawach, koncertach, czy happeningach.  Dzięki temu widzowie poznają teatr od kuchni, a artyści podzielą się swoimi osiągnięciami i doświadczeniami.

 

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki został koordynatorem Dotknij teatru w województwie podlaskim. W ramach tegorocznych obchodów, zapraszamy na następujące wydarzenia:

 

1. (re)interpretacje. slap czytań – WOJNA. POKÓJ. NIEPOKÓJ – performatywne czytania współczesnych sztuk teatralnych, 20 marca godz. 18:00 i 19:15 oraz 21 marca godz. 19:00:

z karnetem na ‘slapy’ zniżka 10% na spektakl „Rozkłady jazdy” Petra Zelenki w wybranym terminie: 26, 27 marca o godz. 19:00 lub 2 kwietnia o godz. 19:00.

 

2. „Szalone Nożyczki” Paula Portnera – nowa odsłona spektaklu  z udziałem Sebastiana Cybulskiego oraz Piotra Szekowskiego:

24 marca, godz. 17.00  – zniżka 10% na wszystkie bilety.

 

3. TIR – TEATR I ROZMOWA – program spotkań z teatrem, o teatrze, który ma na celu teatralną edukację młodego i dojrzałego widza oraz promocję wydarzeń artystycznych Teatru Dramatycznego.

TIR to emisja słuchowisk Teatru Polskiego Radia, projekcja spektakli Teatru Telewizji i in.  zarejestrowanych spektakli teatralnych, filmów fabularnych i dokumentalnych o teatrze, a po nich dyskusja, warsztaty, spotkania z twórcami. Bazą główną TIRu będzie Teatr Dramatyczny z siedzibą przy Elektrycznej 12, ale TIR dojedzie do każdego miejsca, które go zaprosi: do szkół gimnazjalnych, licealnych, wyższych, do ośrodków kultury.

 

TIR PIERWSZY – 25 marca godz. 19:00wstęp wolny!

Temat: Hiroszima-Nagasaki-Czarnobyl

Co łączy trzy miasta: Hiroszimę, Nagasaki, Czarnobyl?
Czy energia atomowa to technologia przyszłości czy końca świata?
Czy z katastrofy można się śmiać?
Dlaczego warto zobaczyć „Czarnobyl. Last minute”, spektakl Teatru Dramatycznego?

W programie:
– słuchowisko „Hibakusha” w reż. Janusza Kukuły,
– film dokumentalny „Czarnobylcy” w reż. Jerzego Kaliny,
– krótkie warsztaty z życia po katastrofie.

 

Szczegółowy program obejmujący wydarzenia także w innych instytucjach naszego województwa: www.dotknij-teatru.pl

Facebook: www.facebook.com/dotknijteatru