Damy i Huzary

Damy i Huzary

Teatr T-3 powstał w sezonie artystycznym 2005/2006 z potrzeby rozwoju swoich pasji, a także chęci realizacji założeń terapeutycznych – nazwa „T-3” to skrót od trzech słów: Teatr, Taniec i Terapia, czyli jak sama nazwa wskazuje działalność grupy to „terapia poprzez teatr i taniec”. W okresie niespełna 10 lat działalności Teatr zrealizował ok. 20 przedstawień na podstawie twórczości m.in.: Mariana Załuckiego, Jana Brzechwy, K. I. Gałczyńskiego, Juliana Tuwima, Mariana Hemara, Mikołaja Gogola, a także na podstawie własnych scenariuszy.

Grupę stanowią osoby zrzeszone przy Polskim Związku Niewidomych w Białymstoku, są to zarówno osoby z dysfunkcją wzroku, jak i seniorzy. Regularne próby i spektakle, a także wyjazdy na rozmaite festiwale i przeglądy aktywizują członków grupy i motywują do dalszego rozwoju i pracy nad sobą. A sukcesy Teatru i jego dorobek świadczą o tym, że pasja i chęć samodoskonalenia to nie tylko domena ludzi zdrowych i młodych.

T-3 regularnie uczestniczy w przeglądach artystycznych zarówno na szczeblu wojewódzkim jak i ogólnopolskim, zajmując zawsze czołowe miejsca. W 2009 roku otrzymał nominację na międzynarodowy przegląd artystyczny do Chorwacji. W 2011 roku spektaklem „Ambaras, czyli trudne wybory” na podstawie „Ożenku” Mikołaja Gogola zdobyliśmy pierwsze miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Amatorskich w Piotrkowie Trybunalskim, jako jedyny teatr osób niepełnosprawnych. W roku 2012 Teatr został laureatem Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Amatorskich „Mikstura” w Białymstoku i zdobył wyróżnienie na „Trybunie Teatrów” w Piotrkowie Trybunalskim. Teatr T-3 już trzykrotnie gościł na deskach Teatru Ateneum w Warszawie, występuje na uroczystościach organizowanych przez stowarzyszenia oraz władze samorządowe. W październiku 2013 roku na zaproszenie konsula generalnego, wystąpił w Grodnie na przeglądzie zorganizowanym przez Związek Polaków na Białorusi. W 2013 r. zdobył „Grand Prix” na Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Amatorskich w Piotrkowie Trybunalskim za spektakl w reżyserii Piotra Szekowskiego „Jak w przedwojennym kabarecie” wg tekstów M. Hemara i J. Tuwima. W 2014 r. odbyła się premiera “Allo, allo” i “Monty Pythona” również w reż. Piotra Szekowskiego. W sezonie 2015/2016 Teatr T-3 obchodzi jubileusz X-lecia, który chce uczcić najnowszą premierą. Jest to komedia „Damy i Huzary” Aleksandra Fredry w reżyserii Piotra Szekowskiego.

Spektakl można obejrzeć:
27 października o godz. 18:30

Obsada:
Major – Eugeniusz Sacharko
Rotmistrz – Jacek Fidura
Kapelan – Rafał Szczepaniak
Porucznik – Rafał Gawkowski
Orgonowa – Danuta Barcikowska / Zofia Wierzbicka
Aniela – Krystyna Korolczuk
Dyndalska – Małgorzata Sacharko
Zosia – Agnieszka Dudzińska / Danuta Bardzik
Józia – Walentyna Kozioł
Fruzia – Anna Zalewska
Zuzia – Krystyna Kowalczuk
Grzegorz – Konrad Sacharko

Realizacja dźwięku to dzieło Kacpra Korolczuka- zaprzyjaźnionego z teatrem i współpracującego z Teatrem T-3 akustyka i DJ’a.