Czytamy i wystawiamy książki poszukiwanych autorów

Czytamy i wystawiamy książki poszukiwanych autorów

W Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku świętujemy sukcesy pisarzy i ich książek adaptowanych na scenę „Węgierki”.

Niedawne nominacje „Guguł” Wioletty Grzegorzewskiej oraz „Sońki” Ignacego Karpowicza do „Nike”, najważniejszej nagrody literackiej w Polsce, zostały niejako uprzedzone przez linię repertuarową obraną w naszym Teatrze. Podzielana z naszymi widzami ciekawość współczesnej literatury, oczytanie, wreszcie intuicja Agnieszki Korytkowskiej-Mazur sprawiły, że jako jedyny teatr wystawiamy „Sońkę” i „Guguły”. Spektakle te cieszą się zainteresowaniem polskich i zagranicznych ośrodków teatralnych. Niedługo prezentowane będą w Teatrze Nowym w Zabrzu, Teatrze Narodowym im. M. Eminescu w Kiszyniowie, Mołdawia oraz w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

Dramatyczny był także pierwszym polskim teatrem, który przeniósł na scenę książkę Swietłany Aleksijewicz „Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości”.

Cieszymy się wszyscy Literacką Nagrodą Nobla dla wspaniałej autorki. Nasz repertuar jest żywym dowodem, jak bardzo Ją cenimy – od dawna, szczerze i bez koniunkturalnych zamysłów.