Czarnobyl. Last Minute – dla szkół

Czarnobyl. Last Minute – dla szkół

Po Czarnobylu czas ugryzł się w ogon. Początek i koniec się połączyły. Czarnobylski człowiek zamachnął się na wszystko. Nowy świat rozsadził mózg i … człowiek nagle zaczął myśleć. Oparł się o nicość i wtedy zaczął się… histeryczny śmiech.

„Czarnobyl. Last Minute” to spektakl, który wyrósł z czytania performatywnego adaptacji „Czarnobylskiej modlitwy. Kroniki przyszłości” Swietłany Aleksijewicz. To próba przyjrzenia się skutkom katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu, jej wpływie na ludzi i politykę. Zapraszamy wszystkich do Muzeum Czarnobyla. Przed Państwem opowieść o współczesnej apokalipsie, która otarła się o granice absurdu.

Premiera: 2 marca 2013 r.
scena: duża
Reżyseria: Agnieszka Korytkowska-Mazur
Adaptacja: Dana Łukasińska
Tłumaczenia na język białoruski: Alina Wawrzeniuk
Scenografia i kostiumy: Martyna Dworakowska
Muzyka: Paweł Betley
Choreografia:  Maciej Zakliczyński
Obsada:
· Jolanta Borowska: Samosiejka
· Krzysztof Ławniczak: Czerwony Partyzant
· Bernard Bania: Pilot Nuklearnej Wycieczki
· Monika Zaborska-Wróblewska: Aplazja
· Agnieszka Możejko-Szekowska: Maria Czarnobylska
· Aleksandra Maj: Ikona Matki Boskiej Budsławskiej
· Justyna Godlewska-Kruczkowska: Wariatka z Czeczeni
· Ewa Palińska: Antychór (Trzech Żywiołów)
· Danuta Bach: Antychór (Trzech Żywiołów)
· Agnieszka Maracewicz: Antychór (Trzech Żywiołów) (gościnnie)
· Mateusz Witczuk: Chłopiec w Pilotce (gościnnie)
· Łukasz Węgrzynowski: Czarna Skrzynka (gościnnie)
· Barbara Pigoń: Krasawica Komsomołka (gościnnie)
· Piotr Szekowski: Kierowca Nuklearnej Wycieczki (gościnnie)
· Chór Bab: gościnnie

W ramach trzystopniowego programu edukacyjnego proponujemy Państwu:
I. Spotkanie w szkole (szkoły na terenie Białegostoku)
Niecodzienna lekcja prowadzona przez aktorów Teatru Dramatycznego i aktorów gościnnie grających w Białymstoku, realizowana na podstawie scenariusza napisanego przez dramaturg Danę Łukasińską. Zajęcia wprowadzą w innowacyjny i nieoczekiwany sposób w tematykę i atmosferę spektaklu „Czarnobyl. Last minute”. Wizytę aktorów proponujemy szczególnie na m. in.: lekcji języka polskiego, historii, filozofii, godzinie wychowawczej, wiedzy o społeczeństwie, wiedzy o kulturze, edukacji dla bezpieczeństwa. Proponowany temat lekcji: „To nie reaktor eksplodował, ale cały dawny system wartości.”
Czas trwania: ok. 20 minut

II. Spektakl „Czarnobyl. Last minute”
To nieco ironiczna, refleksyjna podróż, studium historii pełnej absurdów. To spektakl zaskakujący. Proponujemy teatr, który mówi językiem współczesnym i zabiera głos w sprawach istotnych.
Przedstawienie zrealizowane na podstawie prozy dokumentalnej Swietłany Aleksijewicz „Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości”. Spektakl może być znakomitym wprowadzeniem do omawiania m.in. lektur z zakresu: literatura faktu, proza reportażowa.
26 kwietnia 1986 roku na zawsze zapisał się w historii świata. O godzinie 01:24 rozpoczął się proces, który całkowicie zmienił życie ogromnej liczby ludzi. Wybuch reaktora doprowadził do potężnego skażenia, radioaktywna chmura rozprzestrzeniła się po Europie. Skutki tragedii próbowano utrzymywać w tajemnicy. 29 kwietnia, po całonocnych obradach, kierownictwo rządzącej Polską PZPR zdecydowało, by dzieciom i młodzieży do 17. roku życia podawać płyn Lugola, który miał zablokować wchłanianie przez tarczycę radioaktywnego jodu. Wobec braku potwierdzenia katastrofy przez ZSRR, władze nie odważyły się zamknąć szkół i zachęcały Polaków do udziału w pierwszomajowych pochodach. Katastrofę określano jako niegroźną… Dziś, po 27 latach od tej największej nuklearnej katastrofy na świecie, wiemy o niej już wszystko. Ale czy wiemy wszyscy…?
Czas trwania: ok. 120 minut

III. Spotkanie w Teatrze po spektaklu
Po spektaklu zapraszamy na rozmowę z twórcami: reżyserem, dramaturgiem i aktorami, którzy opowiedzą o pracy nad przedstawieniem oraz podzielą się własnymi doświadczeniami, refleksjami związanymi z wydarzeniem w Czarnobylu. Odpowiedzą również na wszystkie inne pytania dotyczące ich codziennej pracy. Nauczyciele otrzymają materiały edukacyjne, pomocne do omówienia tematu w szkole (zbiór informacji o katastrofie w Czarnobylu oraz fragmenty wypowiedzi S. Aleksijewicz) Czas trwania: około 30 minut

Terminy:
Terminy lekcji indywidualnie ustalane z każdą klasą.
Termin spektaklu w ramach programu edukacyjnego: 15 marca 2013, g. 12:00

Cena:
18 zł bilet szkolny na spektakl i spotkanie z aktorami w Teatrze
25 zł bilet szkolny na spektakl wraz z lekcją oraz spotkaniem z aktorami w Teatrze

Rezerwacje i informacje: Biuro Promocji i Sprzedaży, tel. 85 74 99 185 lub 85 74 99 184