Bractwo Śródziemia na premierze „Hobbita”

Bractwo Śródziemia na premierze „Hobbita”

Premierę spektaklu „Hobbit” w reżyserii Grzegorza Suskiego uświetni wizyta reprezentantów Bractwa Śródziemia.

„Bractwo Śródziemia” to rekonstrukcyjna świta Tolkiena z Bielska-Białej. Działalność drużyny opera się o członków Stowarzyszenia Miłośników Fantastyki, Kultury i Sportu Dalekiego Wschodu „Akademia Fantastyki i Japońskich Sztuk Walki Jedi – Takeda”, które powstało w 2001 roku w Dąbrowie Górniczej pod nazwą „Polska Akademia Jedi” (PAJ).

Stowarzyszenie zostało utworzone przez grono przyjaciół, wywodzące się ze śląskiego Klubu Fantastyki, których połączyła pasja działania i wspólne zainteresowania. Pierwszą siedzibą było kino „Ars” w Dąbrowie Górniczej, stąd też powstała możliwość organizowania imprez związanych z premierami filmowymi z serii „Star Wars”, trylogiami „Władca Pierścieni” i „Matrix”, a także wieczorów filmowych z dziedziny sci-fi. Wspólnie z kinem „Ars”, PAJ zorganizowała też pokaz specjalny filmu „Stuart Malutki 2”, w czasie, którego przeprowadzono kwestę na rzecz podopiecznych ze schroniska dla zwierząt w Mysłowicach.

W 2003 roku Akademia poszerzyła działalność o imprezy towarzyszące, a w roku 2005 organizacja przyjęła obecną nazwę, tym samym rozszerzając swoją działalność o propagowanie kultury Dalekiego Wschodu.

Od 2006 roku siedzibą stowarzyszenia jest Bielsko-Biała. Od tego czasu, przy organizowaniu festynów, pokazów i przedstawień, zaczęło współpracować z innymi grupami zainteresowanymi szeroko pojętą fantastyką.

W 2009 roku Akademia przeszła kolejne przeobrażenie; do istniejących w niej światów Gwiezdnych Wojen i Japonii, dołączył świat Władcy Pierścieni. Powstały sekcje: modelarska, tańców dawnych i gier, a wraz z nimi nowa strona internetowa. Jak co roku Akademia wzięła również udział w wielu imprezach, m.in. w festynach w Sosnowcu i Bielsko-Białej.

Na spotkanie z Bractwem zapraszamy przed premierą spektaklu „Hobbit” – w sobotę 11 maja od godz. 15.00.