Bieżeńcy. Exodus – konferencja prasowa

Bieżeńcy. Exodus – konferencja prasowa

W trakcie spotkania z dziennikarzami Dyrektor Teatru Agnieszka Korytkowska-Mazur opowiedziała o najnowszej teatralnej produkcji – spektaklu „Bieżeńcy. Exodus” oraz o najbliższych wydarzeniach czekających Widzów w sezonie artystyczny 2015/2016.

Spektakl „Bieżeńcy. Exodus”, nad którym Korytkowska-Mazur sprawuje opiekę reżyserską, opowiada o losach uchodźców – mieszkańców Polski Wschodniej, którzy podczas I wojny światowej zostali zmuszeni do „dobrowolnej ucieczki” w głąb Rosji.

„Bieżeńcy. Exodus” odbędzie się tylko 29 i 30 sierpnia w pociągu jadącym nieczynną linią kolejową z Sokół do Łap. To jeden z niewielu spektakli gdzie widz jest aktorem i na czas spektaklu stanie się bieżeńcem – mówił asystent reżysera Tomasz Domagała. Agnieszka Korytkowska-Mazur dodaje, że „Exodus” jest swoistą interaktywną grą, podczas której widzowie poznają klimat tułaczki, wręczą łapówki carskiemu żołnierzowi (widzowie otrzymają carskie ruble), poczują atmosferę wyrwania z wygodnego, bezpiecznego świata. Jednocześnie, jak podkreślają twórcy, spektakl nie jest rekonstrukcją historyczną, a raczej wyobrażeniem, parafrazą losów naszych przodków.

Autorka scenariusza Dana Łukasińska materiały do projektu zbierała dwa lata, choć, jak mówi, ostateczna wersja uzależniona była od warunków plenerowych, w których widzowie będą mogli bezpiecznie uczestniczyć w spektaklu. Tomasz Domagała dodał, że ze względu na specyficzne miejsce przedstawienia, jakim jest pociąg, prace nad inscenizacją trwały całe wakacje.

Łukasińska ma nadzieję, że spektakl pomoże przypomnieć historię bieżeństwa i stanie się wstępem do szerszej dyskusji, bo jak mówiła Agnieszka Korytkowska-Mazur – bieżeństwo to w dalszym ciągu biała plama na ogólnopolskiej mapie historii, a bez tego wydarzenia losy I wojny światowej nie są w pełni ukazane. Obecny na konferencji Maciej Żywno – Wicemarszałek Województwa Podlaskiego podkreślił, że w obecnej chwili, gdy toczy się dyskusja o dzisiejszych uchodźcach,
spektakl jest nie tylko ważnym wydarzeniem kulturalnym, ale też społecznym, który powinien uwrażliwić na losy uchodźców.

W „Exodusie” poza całym zespołem Teatru Dramatycznego będziemy mogli zobaczyć ok. 120 statystów pochodzących z Białegostoku oraz miejscowości znajdujących się na trasie spektaklu. Scenografię stworzył Jacek Malinowski, kostiumy Agata Wąs, a muzykę Michał Jacaszek. W realizację spektaklu zaangażowali się: Andrzej Jacek Kierman – Dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Białymstoku, Elżbieta Załuska – Dyrektor Podlaskiego Oddziału Przewozów Regionalnych w Białymstoku, Józef Zajkowski – Wójt Gminy Sokoły oraz Aneta Prymaka – autorka strony biezenstwo.pl.

Spektakl „Bieżeńcy. Exodus” jest pierwszą częścią dyptyku „Bieżeńcy”, która opowiada o ucieczce bieżeńców. Kontynuację historii widzowie będą mogli zobaczyć już na scenie Teatru Dramatycznego w spektaklu „Bieżeńcy. Losy” – premiera 28 listopada.

Spektakl sfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Województwa Podlaskiego.

 

Plany artystyczne 2015/2016

W nadchodzących miesiącach publiczność będzie miała okazję obejrzeć kilka premierowych tytułów. Wspomniane już „Bieżeńcy. Losy” Dany Łukasińskiej w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej-Mazur oraz „Piwonia. Niemowa. Głosy” Krzysztofa Giedroycia w adaptacji autora i reżyserii Zbigniewa Brzozy. W ramach Sceny Inicjatyw Artystycznych w najbliższym czasie powstaną spektakle: „Między nami dobrze jest” Doroty Masłowskiej w reżyserii, scenografii oraz w opracowaniu muzycznym Elżbiety Lisowskiej i Michała Pabiana – spektakl powstający w ramach projektu Teatr Seniora oraz „Emocjałki” na podstawie „Wielkiej księgi uczuć” Grzegorza Kasdepke w reżyserii, adaptacji i opracowaniu muzycznym Adama Biernackiego – spektakl w ramach Stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Białegostoku otrzymanego przez Justynę Godlewską-Kruczkowską.

Projekty i działania edukacyjne

W sezonie 2015/2016 Teatr Dramatyczny planuje kontynuację stałych działań edukacyjnych
i projektów. Nie zabraknie m.in. Pojedynków, Bajkowych Poranków, lekcji i warsztatów teatralnych. Jak co roku, weźmiemy udział w Międzynarodowym Dniu Teatru, Nocy Muzeów i akcji Dotknij Teatru.

Ponadto na Scenie PracOFFnia w październiku i listopadzie widzowie będą mogli wysłuchać czytań dla dorosłych oraz maratonu czytań dla dzieci w ramach projektu grupy TERAZ POLIŻ „Kobiece pisanie, kobiece praktyki w teatrze – projekt badawczo-popularyzatorski dot. polskich dramatopisarek XIX i XX w.” oraz zobaczyć projekt autorstwa Joanny Grochulskiej i Magdy Kupryjanowicz – „Białostoczanki”.

Spektakle wyjazdowe i festiwale

Nasze spektakle prezentować będziemy m.in. na XV Ogólnopolskim Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” Zabrze 2015 („Sońka”) i w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim („Antyhona”, „Guguły”, „Sońka”). W ramach współpracy ze Wschodem w listopadzie planujemy wyjazd do Teatru Narodowego im. Mihaia Eminescu w Kiszyniowie ze spektaklami „Glany na glanc”, „Guguły” i „Shakespeare”, jednocześnie Teatr z Kiszyniowa odwiedzi i zaprezentuje spektakle w Białymstoku. Dodatkowo w sezonie 2015/2016 rozpoczynamy współpracę z teatrami z Rumunii.

Fot. Emilia Siemakowicz