Białostockie spektakle na Białorusi i w Bielsku-Białej

Białostockie spektakle na Białorusi i w Bielsku-Białej

Jeszcze w czerwcu wyruszamy z naszymi spektaklami poza siedzibę instytucji. Zgramy dla widzów w Mińsku na Białorusi oraz w Bielsku-Białej.

 

19 czerwca zaprezentujemy spektakl „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” Petra Zelenki w Republikańskim Teatrze Białoruskiej Dramaturgii w Mińsku na Białorusi. „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” (w oryginale: „Příběhy obyčejného šílenství”) to wielowątkowa komedia twórcy związanego z czeskim kinem. Operując absurdalnym dowcipemi surrealistycznym poczuciem humoru, Petr Zelenka w niekonwencjonalny sposób opowiada historię ludzi, którzy próbują znaleźć sens życia, szczęście i miłość. Premiera przedstawienia odbyła się w listopadzie 2017 roku. Spektakl wyreżyserował Grzegorz Chrapkiewicz.

 

Wizyta za wschodnią granicą będzie kolejnym etapem współpracy z teatrem z Mińska.

 

– W ubiegłym roku zespół Republikańskiego Teatru Białoruskiej Dramaturgii z Mińsku gościł na festiwalu „Kierunek Wschód”. Dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego tym razem my będziemy mogli zaprezentować mińskiej publiczności jeden z naszych spektakli. Mam nadzieję, że to dopiero początek naszej owocnej współpracy. We wrześniu aktorzy z Mińska ponownie będą gościć na festiwalu „Kierunek Wschód” – mówi Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

 

23 czerwca zagramy w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej na festiwalu FUNfest. Będzie to druga edycja Festiwalu Komedii (na Południu), prezentującego to, co w komediowym repertuarze najlepsze. W trakcie wydarzenia widzowie obejrzą najlepsze spektakle z tego gatunku m.in. z Częstochowy, Krakowa i Czech. Białostocki teatr zaprezentuje jeden z hitów trwającego sezonu artystycznego – „Mayday” Ray’a Cooney’a w reżyserii Witolda Mazurkiewicza.

 

– Tuż po wyjeździe do Mińska, czeka nas gościnna wizyta w Bielsku-Białej. Jesteśmy wdzięczni za zaproszenie na FunFest. Prezentacja spektakli na innych scenach, przed inną publicznością to zawsze duże wyzwanie i okazja do zdobycia dodatkowego doświadczenia zarówno dla aktorów, jak i całego zespołu zaangażowanego w przygotowanie prezentacji spektaklu. Festiwalowe przedstawienia cieszą się tak dużym zainteresowaniem, że zagramy „Mayday” dwukrotnie – dodał Piotr Półtorak.

 

Tuż przed wyjazdami, widzowie będą mogli zobaczyć „Mayday” w Białymstoku: 15, 16 i 17 czerwca. W ostatni weekend sezonu artystycznego 2017/2018 instytucja zaprasza także na pokazy przedpremierowe spektaklu „Śmierć w Wenecji czyli czego najbardziej żałują umierający” w reżyserii Mikołaja Mikołajczyka. Bilety na wszystkie przedstawienia dostępne są w Kasie Teatru i w sprzedaży internetowej: bilety.dramatyczny.pl.