„Biała siła, czarna pamięć” na Boskiej Komedii w Krakowie

„Biała siła, czarna pamięć” na Boskiej Komedii w Krakowie

„Biała siła, czarna pamięć” zostanie zaprezentowana na kolejnym ważnym wydarzeniu teatralnym. Tym razem przedstawienie będą mieli szansę zobaczyć uczestnicy Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia w Krakowie.

Festiwal, organizowany przez Teatr Łaźnia Nowa i Krakowskie Biuro Festiwalowe, to wielkie święto sceny – konkurs przedstawień, showcase oraz przegląd prapremier i debiutów w jednym. Festiwal daje możliwość zobaczenia najciekawszych przedstawień z całego kraju. Najgorętsza część festiwalu – Polski Konkurs INFERNO, to rywalizacja najbardziej prowokujących i ekscytujących tytułów minionego sezonu. Wyselekcjonowane spektakle walczą w niej o nagrodę Boskiego Komedianta i 50 tysięcy złotych, ufundowane przez Prezydenta Miasta Krakowa, prof. Jacka Majchrowskiego.

W trakcie tegorocznego festiwalu po raz pierwszy zostanie pokazany spektakl naszego Teatru. Punktem wyjścia dla przedstawienia „Biała siła, czarna pamięć” stała się książka – zbiór reportaży Marcina Kąckiego. Spektakl wyreżyserował Piotr Ratajczak, który odpowiada także za opracowanie muzyczne. Scenografię i kostiumy stworzyła Matylda Kotlińska. Adaptacji dokonał Piotr Rowicki, a ruchem scenicznym zajął się Arkadiusz Buszko. Autorskich konsultacji udzielił Marcin Kącki. W spektaklu występują: Justyna Godlewska-Kruczkowska, Aleksandra Maj, Bernard Bania, Rafał Olszewski, Piotr Szekowski oraz gościnnie: Paweł Pabisiak i Michał Tokaj.

Zespół aktorski Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku za spektakl „Biała siła, czarna pamięć” otrzymał już pierwszą nagrodę na XVI Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość Przedstawiona” w Zabrzu. Piotr Ratajczak został nagrodzony za reżyserię przedstawienia. Zespół twórców scenariusza spektaklu uhonorowano Nagrodą Stanisława Bieniasza. Z kolei jury młodzieżowe nagrodziło grupę aktorską „Białej siły, czarnej pamięci” za „najlepsze przedstawienie rzeczywistości politycznej”.

Przedstawienie zostało zaprezentowane na XVIII Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje” 2016 w Katowicach. Spektakl bierze także udział w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Za rolę w „Białej sile, czarnej pamięci” aktorka teatru – Justyna Godlewska-Kruczkowska została doceniona przez Jacka Sieradzkiego w jego „Subiektywnym spisie aktorów teatralnych”.

W trakcie Boskiej Komedii spektakl będzie można zobaczyć dwukrotnie: w niedzielę (11 grudnia) o godz. 17.00 oraz w poniedziałek (12 grudnia) o godz. 18.00. Spektakle odbędą się na Dużej Scenie Teatru Ludowego w Krakowie.

Więcej informacji o festiwalu – kliknij!