„Biała siła, czarna pamięć” – konferencja prasowa

„Biała siła, czarna pamięć” – konferencja prasowa

Spektakl inspirowany reportażem Marcina Kąckiego „Białystok. Biała siła, czarna pamięć” swoją premierę będzie miał zgodnie z planem. W sobotę, 16 kwietnia „Biała siła, czarna pamięć” na dużej scenie Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.

– Książka to luźna inspiracja. Do współpracy nad scenariuszem zaprosiłem Piotra Rowickiego, który stworzył autonomiczny scenariusz teatralny, mimo że, pojawiają się w nim wątki, o których pisał autor książki. Sam Kącki pomagał nam w pewnych sytuacjach, ale na spotkaniach mówił, że daje nam ten reportaż i możemy zrobić z nim co chcemy – mówi Piotr Ratajczak, reżyser spektaklu.

W spektaklu niemal przez cały czas oglądać będziemy wszystkich występujących w nim aktorów. Na dużej scenie Teatru zobaczymy pojawiającego się gościnnie Pawła Pabisiaka oraz Michała Tokaja (Teatr Powszechny w Warszawie). Białostocką scenę reprezentują: Justyna Godlewska-Kruczkowska, Aleksandra Maj, Bernard Bania, Rafał Olszewski i Piotr Szekowski. Scenografię i kostiumy do spektaklu zaprojektowała Matylda Kotlińska, a za ruch sceniczny odpowiada Arkadiusz Buszko.

– Naturalne jest to, że mieszkańcy Białegostoku będą odczytywali to jako historię ludzi stąd, mimo, że w spektaklu nie pada nazwa miasta – dodaje Ratajczak – równie dobrze moglibyśmy rozmawiać na temat patologii w Rzeszowie czy Warszawie, bo to co opisuje autor jest szerszym problemem. W spektaklu dzielimy się swoim niepokojem dotyczącym historii, która cały czas ciąży. Staje się ważna w życiu politycznym, nieustannie wykorzystywana do celów politycznych, a my się z tą historią jako poszczególne miasta, jako państwo nie do końca rozliczyliśmy. Z drugiej strony jest to poruszający obraz tkanki miejskiej. To wizja miasta gdzie tkankę rządzącą stanowi pewna „grupa trzymająca władzę”.

Mimo wcześniejszych pism, zgłaszanych protestów i gróźb premiera odbędzie się w zaplanowanym dniu – mówi Agnieszka Korytkowska-Mazur. Z powodu zapowiadanych akcji protestacyjnych i manifestacji nad całym wydarzeniem mają czuwać funkcjonariusze policji.

Bilety na premierę oraz spektakl w dn. 17 kwietnia zostały wyprzedane, dlatego na najbliższe pokazy „Białej siły, czarnej pamięci” zapraszamy w dniach 6, 7, 8, 27, 28, 29 maja oraz 17, 18, 24 czerwca.

Rezerwacje biletów na spektakle przyjmuje Dział Marketingu i Organizacji Widowni: tel. 85 74 99 185, e-mail: rezerwacje@dramatyczny.pl

Więcej o spektaklu: TUTAJ

Fot. Emilia Rogalska