„Bajkowe Poranki” powracają

„Bajkowe Poranki” powracają

Od najbliższej niedzieli, 26 marca, nasi aktorzy ponownie będę spotykać się z najmłodszymi czytelnikami w Pijalni Czekolady E.Wedel. Po krótkiej przerwie powracają „Bajkowe Poranki”.

„Bajkowe Poranki” to cykl niedzielnych spotkań literacko-teatralnych, organizowanych stale od sezonu 2006/2007 przez Teatr Dramatyczny i Pijalnię Czekolady E. Wedel 1851 w Białymstoku. Proponujemy wprowadzanie dzieci w świat teatru poprzez rozwijanie wyobraźni i spotkanie z literaturą. Projekt ma na celu rozbudzanie w dzieciach potrzeby czytania, zamiłowania do słowa, a w rodzicach i opiekunach budowanie świadomości, że wspólne głośne czytanie jest nie tylko wspaniałym wkładem w rozwój dziecka, ale też świetną rodzinną przygodą.

– W spotkaniach od samego początku uczestniczą aktorzy Teatru Dramatycznego, którzy przybliżają dzieciom zarówno klasyczne baśnie, wiersze, bajki, jak też nowości wydawnicze. Nie brakuje rozgrzewek dykcyjnych lub quizów po skończonym czytaniu. Po lekturze zapraszamy na zajęcia plastyczne, ruchowe, eksperymenty naukowe, muzykowanie, gry w planszówki itd. W podziękowaniu za wspólne czytanie dzieci otrzymują dyplomy – Porankowe Ordery Uśmiechu z autografami aktorów. Niektórzy mali czytelnicy mają już całą kolekcję – mówi Monika Bania, specjalistka ds. edukacji w Teatrze Dramatycznym .

W ciągu 11 lat „Porankom” patronowały różne wydawnictwa, partnerowały fundacje, szkoły, instytucje oraz firmy. W niedzielnych spotkaniach uczestniczyli też goście specjalni – autorzy książek dla dzieci, aktorzy z innych teatrów, goście z różnych krajów, czy osoby zajmujące się różnymi profesjami, np. leśnicy, lekarze, architekci, lektorzy języków obcych. W ramach Poranków organizowaliśmy różne wydarzenia specjalne, m.in. Festiwale Bajek, Wielkie Czytanie, Zagadkowe Turnieje oraz wspólne świętowanie Dnia Dziecka, Dni Babci i Dziadka czy Międzynarodowego Dnia Teatru.

– Do tej pory odbyło się ponad 350 spotkań. Wzięły w nich udział setki małych czytelników. Niektórzy odwiedzają „Poranki” po latach. Na pierwszych byli jako trzylatkowie, dziś są już nastolatkami. Gości „Porankowych” widujemy potem w Teatrze, bo niedzielne wspólne czytanie jest nie tylko spotkaniem z książką. To również okazja do rozmowy z aktorami o ich pracy, o spektaklach, o aktualnościach teatralnych – dodaje Monika Bania.

W najbliższą niedzielę aktorzy Teatru: Marek Tyszkiewicz i Krzysztof Ławniczak przeczytają dzieciom fragmenty książki „Franklin i teatrzyk szkolny”. Początek wydarzenia o godz. 10.30. Wstęp bezpłatny.