„Antyhona” zaprezentowana na WST

„Antyhona” zaprezentowana na WST

W piątkowy wieczór, 11 kwietnia, spektakl „Antyhona”  został zaprezentowany w trakcie tegorocznej odsłony Warszawskich Spotkań Teatralnych. Festiwalowa publiczność gromkimi brawami nagrodziła przedstawienie, które zostało wystawione na Scenie im. Gustawa Holoubka w Teatrze Dramatycznym m. st. Warszawy.

WarszawskieSpotkania Teatralne to jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń teatralnych w Polsce. 34. edycja festiwalu odbyła się w dniach 4 – 14 kwietnia 2014 roku. Widzowie mieli okazję obejrzeć spektakle Jana Klaty, duetu Janiczak-Rubin, Marcina Libera czy Krzysztofa Garbaczewskiego. Obok nich, selekcjoner WST Zdzisław Pietrasik, wytypował do prezentacji spektakl „Antyhona”.

„Antyhona” to spektakl wyjątkowy. Po raz pierwszy w dziejach polskiego teatru poruszono temat powojennego „prostowania granic” polsko-białoruskich. Przedstawienie opowiada historię klątwy rzuconej na Kreona i ród Labdakidów, która po stuleciach ziszcza się w Krynkach, miejscowości położonej na granicy Polski i Białorusi. Dana Łukasińska, autorka scenariusza, w mistrzowskim stylu połączyła antyczną tragedię Sofoklesa z autentycznymi historiami powojennych mieszkańców Podlasia. Spektakl powstał w ramach projektu Wschód Kultury/Inny Wymiar.

W piątkowy wieczór w roli Antygony zadebiutowała Justyna Godlewska-Kruczkowska. Obok aktorów naszego Teatru  na scenie można było podziwiać m.in. białoruskiego aktora Alesia Malčanaǔ, odtwórcę jednej z głównych ról w głośnym filmie „Żywie Biełaruś!” oraz Grzegorza Falkowskiego z warszawskiego Teatru Powszechnego. Artystom towarzyszył także kilkudziesięcioosobowy chór. Obok profesjonalistów z gdańskiego Chóru Kameralnego „441 Hz”, wystąpili także mieszkańcy Białegostoku.

Przedstawienie zostało bardzo pozytywnie przyjęte przez publiczność. Widzowie tłumnie zgromadzili się w Cafe Kulturalna, aby spotkać się z aktorami oraz twórczyniami spektaklu: reżyserką Agnieszka Korytkowską-Mazur oraz autorką scenariusza – Daną Łukasińską. W trakcie rozmowy dopytywali m.in. o szczegóły powstania spektaklu, powojenną historię której, dotyka oraz plany ponownego zaprezentowania „Antyhony” w Krynkach. Spotkanie poprowadziła Kalina Zalewska – zastępca redaktora naczelnego miesięcznika „Teatr”.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacjiz  wydarzenia, której autoką jest Kasia Chmura-Cegiełkowska/teatralna.com.