„Antyhona” w radiowej Dwójce

„Antyhona” w radiowej Dwójce

Spektakl „Antyhona” doczekał się radiowej odsłony. Premiera słuchowiska odbędzie się w najbliższą niedzielę na antenie Programu II Polskiego Radia.

„Antyhona”  Dany Łukasińskiej w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej-Mazur to historia klątwy rzuconej na Kreona i ród Labdakidów, która po stuleciach ziszcza się w Krynkach. Antygona, podobnie jak Teresa, to młoda dziewczyna działająca w pojedynkę przeciw nepotycznej rodzinie, nie mogącej utracić władzy, która gwarantuje jej status quo. Racje stron się wykluczają, a kompromis jest niemożliwy. Stawka jest zbyt wysoka. Nie ma dobrych rozwiązań, nie ma wygranych, wszyscy są winni, wszyscy płacą ogromną cenę w walce o obronę swoich wyborów. Historia ma swoje odbicie w lokalnych podaniach. Po raz pierwszy temat „prostowania granic” polsko-białoruskich pokazany został w artystycznej formie.
Premiera spektaklu odbyła się w 2013 roku w ramach projektu Wschód Kultury/Inny Wymiar. Teraz przedstawienie zyskało nową, radiową wersję.
– „Antyhona” jako słuchowisko powstała na zaproszenie Polskiego Radia. To kolejna świetna przygoda, po „Homo Faberze” Maxa Frischa, który wraz z Andrzejem Brzoską realizowaliśmy w ubiegłym roku. Takich realizatorów dźwięku, jak Andrzej ze świecą szukać. W wersji radiowej udało się nam wydobyć nowe sensy, osadzić tę historię w konkretnych przestrzeniach lasów, polnych dróg, wiejskich zagród, ale też otwartych placach starożytnej Grecji – mówi Agnieszka Korytkowska-Mazur.
W radiowej odsłonie spektaklu będzie można usłyszeć nie tylko aktorów naszego teatru, ale także wspomnianą Teresę Budzisz-Krzyżanowską, Pawła Ciołkosza oraz Sławomira Orzechowskiego.
O Teatrze Polskiego Radia mówi się: teatr marzeń. Tym małym, spełnionym marzeniem było też moje spotkanie z panią Teresą Budzisz-Krzyżanowską. Ach, co to za aktorka! „Antyhona” zyskała nowe życie. I to w wersji 5.0 surround sound. „Antyhona” była zgłoszona na festiwal w Zagrzebiu. Czekamy na ostateczne wyniki preselekcji. Wiemy już jednak, że nasz spektakl  został uznany za „zbyt polityczny”. To byłaby, po Estonii, kolejna próba cenzurowania polskiej, „niewygodnej” sztuki – dodaje reżyserka.
Premiera słuchowiska odbędzie się 8 marca o godz. 21.30 na antenie Programu II Polskiego Radia w audycji „Wieczór ze słuchowiskiem”.
Zapraszamy do słuchania!
 
Informacje o audycji:

Dana Łukasińska Antyhona

Reżyseria: Agnieszka Korytkowska-Mazur
Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska
Muzyka: Michał Jacaszek

Obsada:

Antyhona /Teresa Nikor – Marta Ledwoń
Ismena /Ksenia Nikor – Agnieszka Możejko
Kreon /Szymon Niszkind – Sławomir Orzechowski
Eurydyka – Teresa Budzisz Krzyżanowska
Polinik /Andrzej Nikor – Piotr Szekowski
Eteokles /Jerzy Nikor – Mateusz Witczuk
Hajmon /Mojsze Niszkind – Paweł Ciołkosz
Tyrezjasz /Kapłan – Sasza Malčanaǔ (aktor Narodowego Teatru Akademickiego im. Janki Kupały z Mińska)
Koryfeusz /Politruk – Grzegorz Falkowski