„Antyhona” na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych!

„Antyhona” na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych!

Z radością informujemy, że spektakl „Antyhona” zakwalifikował się do tegorocznej odsłony Warszawskich Spotkań Teatralnych. Widzowie festiwalu będą mogli obejrzeć nasze przedstawienie 11 kwietnia o godz. 19.00 w Teatrze Dramatycznym m. st. Warszawy na Scenie im. Gustawa Holoubka w Pałacu Kultury i Nauki.

Warszawskie Spotkania Teatralne to jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń teatralnych w Polsce. 34. edycja festiwalu odbędzie się w dniach 4 – 14 kwietnia 2014 roku. Widzowie będą mieli okazję obejrzeć spektakle Jana Klaty, duetu Janiczak-Rubin, Marcina Libera czy Krzysztofa Garbaczewskiego. Obok nich w warszawskim Teatrze Dramatycznym zostanie pokazana „Antyhona” na podstawie dramatu Sofoklesa przeniesiona przez Agnieszkę Korytkowską-Mazur oraz Danę Łukasińską w polską rzeczywistość lat 40. ubiegłego wieku.

„Antyhona” to projekt wyjątkowy. Powstał w efekcie spotkania Agnieszki Korytkowskiej-Mazur z malarzem – prof. Leonem Tarasewiczem, który po raz pierwszy w swojej karierze zdecydował się zaprojektować scenografię do przedstawienia teatralnego. Spektakl został zrealizowany w ramach pierwszej odsłony festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar. Premiera przedstawienia odbyła się 29 września 2013 r. na białostockim Placu Jana Pawła II. Wcześniej, przedpremierowo, zostało ono zaprezentowane 6 września 2013 r. na Placu Jagiellońskim w Krynkach, mieście położonym nieopodal granicy polsko-białoruskiej.
Spektakl opowiada historię klątwy rzuconej na Kreona i ród Labdakidów, która po stuleciach ziszcza się w Krynkach. Antygona, podobnie jak Teresa to młode dziewczyny działające
w pojedynkę przeciw nepotycznej rodzinie, nie mogącej utracić władzy, która gwarantuje jej status quo. Racje stron się wykluczają, a kompromis jest niemożliwy. Stawka jest zbyt wysoka. Nie ma dobrych rozwiązań, nie ma wygranych, wszyscy są winni, wszyscy płacą ogromną cenę w walce o obronę swoich wyborów. Historia ma swoje odbicie w lokalnych podaniach.

Kuratorem „dorosłej” tegorocznej edycji Warszawskich Spotkań Teatralnych jest Zdzisław Pietrasik, recenzent teatralny i filmowy. Selekcją przedstawień dla dzieci zajął się Marek Waszkiel, lalkarz, pedagog i znawca teatru dla najmłodszych. Na scenach Teatru Dramatycznego, Teatru Studio oraz Teatru Polskiego będzie można zobaczyć łącznie
aż 19 przedstawień.

Organizatorem 34. WST i małych WST są Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy, Miasto Stołeczne Warszawa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Sprzedaż biletów w kasach scen Teatru Dramatycznego (PKiN, Scena na Woli im. Tadeusza Łomnickiego przy ul. Kasprzaka 22 oraz Scena Przodownik przy ul. Olesińskiej 21) ruszy 14 marca o godzinie 12:00. Bilety normalne na spektakl „Antyhona” będą kosztować: 120/100/80/70/50 zł, bilety ulgowe: 110/90/70/60/40 zł, wejściówki 20 zł.