Andrzej Mastalerz reżyseruje „Autostradę”

Andrzej Mastalerz reżyseruje „Autostradę”

Na Scenie Kameralnej rozpoczęły się próby przed ostatnią w tym roku premierą. Spektakl „Autostrada” reżyseruje Andrzej Mastalerz.

Autostrada“ to pogodna, a momentami bardzo zabawna historia o miłości i śmierci oraz o życiu pełnią życia, nawiązuje do „Siódmej pieczęci“ Bergmana i najlepszych filmów Woody‘ego Allena. Światowa prapremiera sztuki odbyła się w 2003 roku, a jej autor – Michael McKeever – należy do czołówki współczesnych amerykańskich dramatopisarzy. W Polsce, jego „Pocztówki z Europy“, w Och-Teatrze w Warszawie wyreżyserowała Krystyna Janda, „Hotelowe manewry“ reżyserowali: Mirosław Bieliński (Teatr Żeromskiego w Kielcach) i Marcin Sławiński (Teatr Nowy w Zabrzu). W czerwcu 2017 roku, w Teatrze Kwadrat w Warszawie odbyła się polska prapremiera sztuki McKeevera „Otwarcie sezonu“, z Ewą Kasprzyk i Danielem Olbrychskim w głównych rolach.

– „Autostrada” to pełna ciepła i dobrego humoru komedia. Główny bohater – Charlie Cox – redaktor jednego z wydawnictw i niespełniony pisarz, pod wpływem dramatycznej informacji wyrusza w podróż. Postaci napotkane na jego drodze i niespodziewane zdarzenia, powodują silną i czasami bolesną weryfikację jego dotychczasowego życia. Jak sobie z tym poradzi? Czy będzie w stanie zdobyć się na rzeczy, na które do tej pory nie miał odwagi? Czy zaryzykuje… po prostu żyć? Dlaczego taki tekst? W przedstawieniach teatralnych mało interesujące jest dla mnie to, że ludzie mają problemy. To oczywistość. O wiele ważniejsze jest czy i jak sobie z nimi radzą. Utwór przetłumaczony na język polski przez Bogusławę Plisz-Góral w roku 2012, nie został do tej pory wystawiony. W teatrze białostockim będzie miał więc swoją prapremierę – mówi Andrzej Mastalerz.

Kostiumy do spektaklu oraz scenografię projektuje Joanna Walisiak. Autorem muzyki jest Patryk Ołdziejewski. Na scenie zagrają aktorzy Teatru Dramatycznego: Sławomir Popławski w roli głównego bohatera – Charliego Cox’a, Monika Zaborska jako Nell Todd, Bernard Bania w roli Travisa Dunna, Marek Cichucki jako Wally i Katarzyna Siergiej w roli Kiki.

Polska prapremiera „Autostrady” odbędzie się 29 grudnia 2017 r. na Scenie Kameralnej Teatru Dramatycznego. Bilety na przedstawienie w cenie: 50 zł (premiera), 40 zł (normalny), 30 zł (ulgowy), 20 zł (studencki – zniżka 50% dla studentów na legitymację do 26 r.ż. oraz dla doktorantów do 35 r.ż.), 20 zł (szkolny), 5 zł (bilet dla osób bezrobotnych) dostępne są w Kasie Teatru oraz w sprzedaży internetowej: dramatyczny.pl. Spektakl będzie można obejrzeć także 30 grudnia, 5, 6 i 7 stycznia oraz 2, 3 i 4 lutego.

Fot. Urszula Bondaruk