HiT – Historia i Teatr

„HiT” to dziesięć spotkań Historii i Teatru, podczas których te dwie dziedziny przenikają się i wzajemnie inspirują. Osiem pierwszych będzie miało podobny przebieg. Najpierw zaprosimy uczestników na warsztat historyczny na temat wybranego wydarzenia z kolejnych dekad XX w. Nie będziemy analizować wybuchów wojen i transformacji ustrojowych! Te zajęcia opowiedzą o ważnych wydarzeniach minionego stulecia, ale z perspektywy indywidualnych historii. Uczestnicy zamienią się w badaczy, którzy będą analizować źródła historyczne (w tym znalezione we własnych domach!). Druga część zajęć to warsztat teatralny, który dostarczy nam narzędzi do niekonwencjonalnego badania materiałów historycznych.

 

 

Z historii wybraliśmy niebanalne fakty i materiały, np. fotografię marynarza całującego pielęgniarkę na Times Square (ikonograficzny symbol radości z zakończenia wojny). Teatr „użyczy” zaś nam metod, które pozwolą na ten historyczny fakt spojrzeć inaczej: opowiedzieć o pierwszym i drugim planie tej sceny – wydarzenia oraz o aktorach – ludziach, którzy w nim uczestniczyli. Wybór źródeł, dalekich od przyjętych schematów, pozwoli pokazać historię w ujęciu niepodręcznikowym. Młodzież będzie też szukać w dostępnych bazach danych (Creative Commons, domena publiczna) informacji o danej dekadzie, z perspektywy muzyki, mody, obyczajów, sportu. Stopniowo pozna też świat teatru – od strony kulis, sceny, widza.

 

 

W trakcie dziewiątego warsztatu powstanie instalacja teatralno-historyczna. Korzystając z rekwizytów teatralnych i elementów przygotowanych przez uczestników, zbudujemy szczególne „mieszkanie” , a proces tworzenia tej instalacji zarejestrujemy jako film poklatkowy: wprowadzać będziemy nowe detale, modyfikować je, obrazując upływ czasu i przemiany zachodzące na przestrzeni dekad. Dziesiąte spotkanie to Finał: Podwórkowy Woodstock w dawnym magazynie wojskowym przy ul. Węglowej, będącym świadectwem przeszłości, a także w starym autobusie – symbolu podróży w czasie.

 

 

Teatr łączymy z historią, pokazując jak te dwie, często separowane dziedziny się uzupełniają. Używamy narzędzi teatru, by skutecznie uczyć historii. W historii zaś znajdujemy inspirację do budowania opowieści teatralnej. Pokazujemy uczestnikom kulisy wielkiej historii, by dowiedzieli się więcej niż z podręcznika, ale też by mogli podpatrzeć życie zwykłych ludzi w kontekście ważnych wydarzeń. By mogli zrozumieć, że historia to bardzo często po prostu wielkie widowisko teatralne i fascynujący materiał sceniczny.

 

 

Zajęcia odbywać się będą w wybrane soboty, od marca do czerwca, w godzinach 10.00-14.00, w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki. Warsztaty prowadzić będą: historyk, aktor, dramaturg, reżyser, scenograf, teoretyk teatru.

 

 

Więcej informacji: Monika Bania, edukacja@dramatyczny.pl

 

 

Podwórkowy Woodstock na Węglowej – podsumowanie projektu – kliknij!

 

Projekt jest realizowany w ramach programu Akademia Orange www.akademiaorange.pl

 

 

Organizatorzy: Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki oraz Niezależna Grupa Okazjonalna „Produkcja Wrażeń”.

 

Partnerzy:

Pogotowie Opiekuńcze w Białymstoku

Pogotowie Kulturalno-Społeczne

 

 

 

Komunalne Przedsiębiorstwo Komunikacyjne sp. z o. o.

 

 

 

Patronat medialny:

Gazeta Wyborcza

 

 

 

 

BiałystokOnline.pl

HiT – Teatr i Rozmowa – Akademia Orange