Remont siedziby Teatru
We wtorek (26.03) podczas konferencji prasowej marszałek Artur Kosicki i dyrektor instytucji Piotr Półtorak poinformowali o stanie prac na terenie remontowanego obiektu. W spotkaniu uczestniczył też przewodniczący sejmiku województwa Bogusław Dębski.
Jak poinformowano, obecnie wstrzymany jest remont zabytkowej części budynku. Chodzi o zmianę firmy projektowej i wybór nadzoru inwestorskiego. Było to konieczne ze względu na zgłaszane przez wykonawcę (firma Budimex) liczne błędy w pierwotnym projekcie.
– Koszt nowego projektu przekraczał kwoty przetargowe, więc byliśmy zmuszeni do ogłoszenia przetargu zarówno na projektanta, jak i nadzór inwestorski – mówił dyrektor Półtorak i dodał, że umowa z nadzorem inwestorskim jest już podpisana i niebawem zakończą się wszystkie procedury przetargowe.
Zapowiedział, że remont zabytkowej części budynku powinien być wznowiony w ciągu kilku miesięcy.
Od początku było wiadome, że modernizacja wybudowanego w 1938 r. obiektu przy ulicy Elektrycznej 12 będzie sporym wyzwaniem. Był on budowany z najróżniejszych elementów w tzw. „czynie społecznym”. Legendarne są już części szyn z przedwojennej białostockiej „konki”, których użyto do wzmacniania framug okiennych.
– Jako zarząd województwa wiedzieliśmy, że projekt jest skomplikowany, wiedzieliśmy, że kryje w sobie dużo tajemnic, że jest bardzo dużo elementów zabytkowych. Jednak zdecydowaliśmy się podjąć się tej inwestycji , bo Teatr Dramatyczny to wizytówka całego regionu i nie wyobrażam sobie, żeby miał funkcjonować w takim stanie jak przez ostatnie 70 lat – mówił marszałek Artur Kosicki. Zapewniam, że ta inwestycja zostanie doprowadzona do końca. Jesteśmy na to gotowi i finansowo i logistycznie – dodał.
Również Bogusław Dębski podkreślał, że obiekt musiał być wyremontowany, a realizacja tego zadania jest bardzo ważna dla obecnych władz województwa.
Do tej pory, jak informował Piotr Półtorak, zostało wykonane około 30 proc. zaplanowanych prac. To m.in. wymiana okien w bocznych klatkach schodowych, wylewka na dużej scenie i widowni.
Ku końcowi mają się natomiast prace w części administracyjnej teatru, która zabytkiem nie jest. Problematyczna natomiast jest kwestia konstrukcji balkonu na widowni. Jeszcze nie wiadomo czy dotychczasowy będzie mógł pozostać, czy też nie.
Modernizacja Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku rozpoczęła się w 2021 r. To pierwsza tak ogromna inwestycja w historii instytucji. Obiekt przy ulicy Elektrycznej 12 został wybudowany w 1938 r. W trakcie II wojny światowej został uszkodzony, a następnie odbudowywany w okresie powojennym. W latach 80. do zabytkowej bryły zostały dobudowane budynki: administracyjny i techniczny.
Modernizacja teatru finansowana jest ze środków skarbu państwa i budżetu województwa. Łącznie jej koszt to ponad 85 mln zł.
Zakończenie remontu planuje się w ciągu dwóch lat.
Czytaj też: Trwa remont Teatru