Wieża Babel. Dramat Ludwika Zamenhofa

Wieża Babel. Dramat Ludwika Zamenhofa

Zapraszamy na czytanie tekstu sztuki Magda Kupryjanowicz „Wieża Babel. Dramat Ludwika Zamenhofa”, które odbędzie się 16 grudnia o godz. 17.00.

W czytaniu wezmą udział:

– Anna Lipińska (studentka Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Białymstoku),
– Daniel Chryc .

Ludwik Zamenhof zdobył światową sławę, jako twórca międzynarodowego języka esperanto. Niewiele osób wie, że napisał też zupełnie inne dzieło – dramat „Wieża Babel, czyli tragedia białostocka w pięciu aktach”, inspirowany jego rodzinnym miastem. Miał wówczas tylko 10 lat.

Zamenhof nigdy nie zdecydował się na publikację tekstu, uważając go za zbyt młodzieńczy i naiwny. Mimo to w latach 60-tych XX wieku, uznany filolog prof. Zbigniew Lipiński rozpoczął prace nad wydaniem krytycznym dzieła. Miało ono zawierać informacje na temat mniej znanych faktów z życia Ludwika oraz szereg ciekawych kontekstów.

Niestety po śmierci profesora okazało się, że autograf Ludwika Zamenhofa zaginął bez śladu. W prywatnym archiwum naukowca odnaleziono jedynie kilkanaście luźnych kartek z 43, ponumerowanymi przypisami do rzeczonego dramatu. W chwili obecnej stanowią one jedyne echo dramatu 10- letniego Ludwika. Dlatego warto im się przysłuchać i postarać się na ich podstawie rekonstruować uniwersum, w jakim żył chłopiec i w jakim tworzył swoje pierwsze dzieło.

 

Informacje o autorce:

Magda Kupryjanowicz – absolwentka Etnologii i Antropologi Kultury UJ, Wiedzy o Teatrze UJ oraz dramaturgii w PWST w Krakowie. Reżyserka „Dziennika syberyjskiego” (35. Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu) oraz współreżyserka dyplomu „Pływalnia” (opieka pedagogiczna Krystian Lupa, PWST w Krakowie). Autorka scenariuszy spektakli: „Sferia” w reż. Katarzyny Szyngiery (Teatr Polski w Bielsku-Białej), „Król Olch” w reż. Tomasza Węgorzewskiego (Teatr Modrzejewskiej w Legnicy), „Chłodna jesień” w reż. Tomasza Węgorzewskiego (Telpa Festival, Daugavpils, Łotwa). Dramaturg spektakli „Spiski” w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego (Teatr Powszchny w Łodzi), „Niebezpieczne związki” w reżyserii Michała Siegoczyńskiego (Teatr Powszechny w Radomiu). Zwyciężczyni ogólnopolskiego konkursu dramaturgicznego Kontrowersje organizowanego przez Centrum Nauki Kopernik oraz Teatr Ateneum w Warszawie.

 

Czytanie zrealizowano w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Białegostoku.

Wschodzacy Bialystok logo web