Zespół

Wojciech Stefaniak

Wojciech Stefaniak

Dorobek zawodowy:

Kaliszanin. Z wyróżnieniem ukończył w 1991 roku Wydział Wzornictwa Przemysłowego warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i zwyciężył w Konkursie im. Zdzisława Czermańskiego na najlepszy dyplom tej uczelni.

Był stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki. Wiele podróżował, co oprócz przyjemności było również pogłębianiem doświadczeń zawodowych. Przypadek i kilka miesięcy spędzonych w Argentynie w 1995 roku sprawiły, że jego zainteresowania artystyczne skierowały się ku scenografii. Tej dziedzinie do dzisiaj pozostaje wierny, mając na swoim koncie realizację ponad dwustu pięćdziesięciu sztuk teatralnych, wielu koncertów i aranżacji wystawienniczych.

Pracuje w teatrach w całej Polsce: w rodzinnym Kaliszu, Łodzi, Poznaniu, Olsztynie, Rzeszowie, Częstochowie, Gliwicach, Toruniu, Tarnowie, Warszawie, Gdańsku, Białymstoku, Zielonej Górze, Płocku, Sosnowcu, Wrocławiu, Bielsku Białej, Elblągu, Radomiu, Gdańsku, Gdyni, Szczecinie, Krakowie , a także zagranicą w Czeskim Cieszynie, Chemnitz i Wilnie. Współtwórca realizacji Teatru Telewizji.

Od wielu lat stały współpracownik warszawskich teatrów Kwadrat oraz Komedia i wileńskiego Domino Teatras. W 2017 roku laureat statuetki “Aciu” dla najpopularniejszego scenografa na Litwie.

Pracował i pracuje z najwybitniejszymi polskimi reżyserami teatralnymi i filmowymi. Realizuje również projekty z dziedziny architektury wnętrz, grafiki użytkowej, ale wiodącą dziedziną pozostaje scenografia.

Dwukrotnie w 2000 i 20003 roku otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Kalisza za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej.

W 2005 roku otrzymał z rąk Ministra Kultury wyróżnienie za scenografię w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie w XI Ogólnopolskim Konkursie na wystawienie polskiej sztuki współczesnej.

Laureat łódzkiej Złotej Maski za najlepszą scenografię w sezonie 2010/2011.