Zespół

Piotr Tomaszuk

Piotr Tomaszuk

Dorobek zawodowy:

Urodzony w 1961 w Białymstoku – reżyser, autor scenariuszy teatralnych, założyciel działającego w Supraślu Teatru Wierszalin. Studiował na Wydziale Wiedzy o Teatrze Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, następnie Reżyserii Teatru Lalek w Białymstoku. Wyróżniony najważniejszymi nagrodami ludzi teatru, m.in. Nagrodą im. Swinarskiego (1993), Nagrodą im. L. Schillera (1995), nagrodą Krytyków Polskiego Ośrodka ITI, oraz Srebrnym Medalem Gloria Artis (2006).

 

Kierowany przez niego TEATR WIERSZALIN  w okresie swojej dwudziestopięcioletniej działalności trzykrotnie zdobywał prestiżową nagrodę Fringe First na Festiwalu w Edynburgu (za „Turlajgroszka” w 1993, „Merlina” w 1994,  i za „Medyka Felixa” w 1997). Był też wielokrotnie nagradzany na teatralnych  festiwalach w kraju ( m.in. Grand Prix Festiwalu Sztuk Współczesnych RAPORT w Gdyni dla spektaklu „Bóg Niżyński”) i za granicą ( m.in. Grand Prix na Przeglądzie Teatrów Alternatywnych „Koprziva” w Czechach zdobyło przedstawienie „Święty Edyp” ).

 

Najważniejsze spektakle przygotowywane według własnych scenariuszy: „O medyku Felixie” ( 1986),  „Turlajgroszek” (1987 ) „Turlajgroszek – historia prawdziwa” (1990 ) – współautorem tej drugiej wersji „Turlajgroszka” był Tadeusz Słobodzianek, „Głup- Pasja Zabłudowska” (1997), „Ofiara Wilgefortis”(2000), „Święty Edyp” (2004), „Bóg Niżyński” (2006) „Wierszalin. Reportaż o końcu świata” wg książki o tym samym tytule autorstwa Włodzimierza Pawluczuka (2007),  „Statek błaznów” (2010), „Traktat” wg „Traktatu o manekinach” Brunona Schulza (2011), „Wziołowstąpienie” (2015).

 

Piotr Tomaszuk wielokrotnie współpracował z Teatrem Telewizji realizując m.in. „Klątwę” wg Stanisława Wyspiańskiego,  „Prawiek i inne czasy” wg Olgi Tokarczuk, „Żywot Józefa” Mikołaja Reja w adaptacji Kazimierza Dejmka, „Historyję o chwalebnym zmartwychwstaniu Pańskim” wg Mikołaja z Wilkowiecka ), a także z Teatrem Polskiego Radia ( m. in. nagrodzone w Gdyni i na Festiwalu Prix Europa w Wenecji słuchowisko „Ofiara Wilgefortis”) .

 

W okresie swojej działalności reżyserował i kierował artystycznie teatrami lalek „Miniatura”w Gdańsku, „Banialuka” w Bielsku-Białej i „Guliwer” w Warszawie. Reżyserował gościnnie w teatrach dramatycznych realizując m.in. „Operę za trzy grosze” Bertolda Brechta ( Teatr Dramatyczny w Ostrawie – Czechy) , „Matkę Joannę od aniołów”  wg Jarosława Iwaszkiewicza (Teatr Dramatyczny w Legnicy), „Mazepę” Juliusza Słowackiego ( Teatr Polski w Warszawie).