Zespół

Jacek Hałas

Jacek Hałas

Dorobek zawodowy:

Absolwent Akademii Sztuk Pięknych, akordeonista, lirnik, śpiewak, tancerz, kompozytor.

Współtwórca wielu zespołów muzycznych  (Reportaż, Bractwo Ubogich, Muzykanci, Ket Jo Barat, Lautari, Kwartet Wiejski, Eastwind, Noiseband), spektakli teatralnych (z TeatrA3, Teatr Cinema, Teatr Strefa Ciszy, Scena Robocza, Schola Węgajty, Kimbri Teatret, Teatr Modrzejewskiej w Legnicy, Teatr Studio, Filharmonia Szczecin, Teatr Wierszalin) oraz niezależnych projektów artystycznych  (Dom Tańca Poznań, Tikkun, Zegar bije, Orszak weselny żałobny rapsod, Mistrz Manole, Harmonia Vulgaris).

 

Zajmuje się tradycją wędrownych śpiewaków, tańcem ludowym, działalnością koncertową, warsztatową i edukacyjną. Razem z żoną Alicją (ludowe instrumenty perkusyjne) jako „Nomadzi Kultury” od 2005 podróżują po Europie z tradycyjną Jurtą, gdzie prezentują efekty swych poszukiwań oraz przedsięwzięcia realizowane wspólnie z artystami z całego świata. Z czworgiem nastoletnich dzieci tworzą Rodzinną Orkiestrę i Teatr „Noiseband”.

 

Jacek Hałas od lat poszukuje śladów pieśni dziadowskich w żywej tradycji, zapisach etnografów, domowych archiwach i praktykuje grę na tradycyjnym instrumencie wędrownych śpiewaków – lirze korbowej. Pisze i nagrywa muzykę dla teatru, filmu i radia.
Jego twórczość znaleźć można na kilkunastu płytach CD, winylach, w Bibliotece Narodowej, archiwach radiowych, w sieci; na żywo zaś usłyszeć na koncertach i w spektaklach teatralnych.