V Festiwal Teatralny ODE

Wydarzeniem towarzyszącym drugiej edycji festiwalu „Kierunek Wschód” będzie  V Festiwal Teatralny ODE, organizowany przez Fundację Teatr Czrevo:

 

26 września 2018 (środa) godz. 10:00 i 12:00

27 września 2018 (czwartek) godz. 18:00

 

„Ajciec Kanstancin Bajko” Teatr z Muzeum Białoruskiego

Spektakl opowiada o postaci wyjątkowego duchownego – ojca Konstantego Bajko – teologa, nauczyciela, lekarza. Służył w bardzo trudnych realiach XX wieku. W takich czasach imponował odwagą, zdolnością niezależnego myślenia i bezkompromisowego świadczenia o swojej wierze.

 

Teatr z Muzeum Białoruskiego – to koleżeńska grupa licealistów z Hajnówki i Bielska Podlaskiego, których łączy zamiłowanie do teatru, muzyki, poszukiwania swoich korzeni. Łączy ich również to, że nie boją się trudnych tematów i śmiało o nich mówią na deskach teatru. Opiekunem artystycznym Teatru z Muzeum Białoruskiego jest Joanna Troc – aktorka i pomysłodawczyni Teatru Czrevo. Teatr z Muzeum Białoruskiego działa od 2012 roku – wystawiając spektakle na podstawie białoruskich autorów współczesnych oraz klasyków. Inspirują się również lokalną tradycją i historią. W ich repertuarze znalazły się spektakle: „[nie]paszancavała” Sokrata Janowicza, „Paulinka” Janki Kupały, „Bieżeńcy” Bożeny Diemjaniuk, „Ostatni świadkowie” Świetłany Aleksijewicz, „Romeo i Julia po białorusku” Szekspira w przekładzie Kanrada Krapiwy.

 

2 października 2018 (wtorek), godz. 10:00 i 12:00

 

„Ki moj miły Ki” Teatr Kartonka

Spektakl Teatru Kartonka z Mińska pokaże bajkę Zoji Kieńko „Ki mój kochany Ki” o przyjaźni wielkiego Wieloryba i małego Łuskowca. Przedstawienie nie tylko opowiada piękną historię przyjaźni na pozór – niemożliwej, ale i poruszy ważne tematy dotyczące ekologii i współistnienia różnych gatunków na naszej planecie.

 

Konsultacja reżyserska: Svietłana Ben

Scenografia:Ludmiła Skitowicz

Występuje: Zoja Kieńko

 

(czas trwania: 40 minut)

 

4 października 2018 (czwartek), godz. 12:00 i 13:30

 

„Nie chaczu być PrincesAj” Teatr Horada Siabroŭ

 

Dzieci często zastanawiają się czemu rodzice nazwali ich właśnie tak a nie inaczej. Czemu mają akurat takich rodziców, a nie innych. Wolałyby mieć niebieskie oczy, a nie na przykład zielone. Mieszkać na 7 piętrze, a nie na drugim. Cóż… wszystko nie tak! I nasza Księżniczka ma taką refleksję. Ale na tym się nie kończy! Księżniczka spróbowała zmienić swoje życie! A co z tego wynika? Zobaczycie sami! Spektakl w wykonaniu aktorów Teatru Horada Siabroŭ z Mińska: Paweł i Anna Charlańczuk. Scenografia: Volha Konieva