Zespół

Julita Charytoniuk

Julita Charytoniuk

Dorobek zawodowy:

Kulturoznawczyni, śpiewaczka i nauczycielka śpiewu tradycyjnego, kuratorka koncertów. Absolwentka Podyplomowych Studiów Etnomuzykologicznych na Uniwersytecie Warszawskim. Członkini Polskiego Seminarium Etnomuzykologicznego. Współpracuje z Zakładem Muzykologii Instytutu Sztuki PAN. Stypendystka Prezydenta Miasta Białegostoku (2015, 2018) i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2015).

 

Od kilkunastu lat prowadzi badania terenowe na Podlasiu i Polesiu Zachodnim (Ukraina, Białoruś). Dokumentuje pieśni, uczy się ich od wiejskich mistrzów. Nagrywa, opracowuje i wydaje płyty z muzyką tradycyjną –  m.in „Pieśni z Kożyna”,  „Ludowe pieśni religijne z Podlasia”cz. I i II,  „Dorzecze Niemna” – nagradzane w konkursie „Fonogram Źródeł” Polskiego Radia. Prowadzi warsztaty śpiewu tradycyjnego, również we współpracy z wiejskimi wykonawcami.

 

Opracowała i nagrała muzykę do słuchowiska „Sońka” (reż. K. Kiczek, na podstawie prozy I. Karpowicza) oraz przygotowała wokalnie aktorów do spektakli „Gorycz” (chor. K. Kołodziejczyk, Polski Teatr Tańca w Poznaniu), „Czas wspomnieć Topilec”, „I dzwonów nie ma” (reż. K. Siergiej/A. Kołosow, Akademia Supraska). Nagrała muzykę do „Czarnobylskiej modlitwy” (reż. A. Korytkowska-Mazur, Teatr Dramatyczny w Białymstoku). Razem z Marią Żynel i grupą muzyków przygotowała  spacery muzyczne pn. „Kawałki (z) miasta”, które odbyły się w ramach Festiwalu Wschód Kultury w Białymstoku w 2018 i 2019 r.

W białostockiej Kapeli Batareja odpowiedzialna ze śpiew, sekcję rytmiczną (baraban, bębenek obręczowy), opracowanie zabaw muzycznych dla dzieci. Liderka grupy Południce, wykonującej tradycyjne pieśni z Polski i Ukrainy – zespół nagrał płytę „Południce/Elektronice” oraz muzykę do serialu „Kruk. Szepty słychać po zmroku” (reż. M. Pieprzyca). Współtwórczyni projektu Pieśni Piękne (nagrodzonego Grand Prix Nurtu OFF podczas 36. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu).  Śpiewa w zespołach: Z lasu, Kormorany (projekt „Wykluczeni”).