Petr Zelenka/Michael Frayn

Rozkłady jazdy

Jeśli od komedii granej w siedmioosobowej obsadzie odjąć pięciu aktorów, wynikiem będą kłopoty. Jeśli dodać do nich rozwód pozostałej dwójki aktorów, wynikiem będą ogromne kłopoty. Pomnożone przez luki w pamięci głównego wykonawcy dadzą wynik z wieloma niewiadomymi. Piętrzącymi się, kumulującymi, rozładowującymi i nieustannie grożącymi katastrofą.

Wielbicieli „Czego nie widać” Michaela Frayna urzeknie precyzyjna konstrukcja jego farsy „Chińczycy”, którą usilnie starają się wystawić bohaterowie Petra Zelenki. Wielbicieli talentu Petra Zelenki urzeknie błyskotliwość dialogów, które wkłada w usta swoich bohaterów, usiłujących uchronić przed klęską ostatnich „Chińczyków” Michaela Frayna…

Zresztą tu wszystko stoi na głowie. Sztuka w sztuce? Owszem, ale przecież są tu i ludzie, którzy muszą podejmować trudne wybory. I miłość, która się gdzieś jeszcze tli, chociaż to nie miejsce ani czas. I wybory: drobne, zwykłe, prywatne, które trzeba podjąć. I decyzje: czy jest się człowiekiem, czy aktorem?

 

Tytuł oryginału: ODJEZDY VLAKŮ

Na podstawie sztuki CHINAMEN/ CHIŃCZYCY Michael Frayna

Premiera:  23, 24 marca 2013 r.

Scena: mała

Czas trwania: ok. 120 minut z przerwą

Ceny biletów:

bilet normalny - 30 zł

bilet ulgowy - 20 zł 

bilet studencki - 15 zł

 *przy zakupie minimum dziesięciu biletów normalnych, wszystkie w cenie biletów ulgowych

 

Autorzy: Petr Zelenka, Michael Frayn

Przekład: Krystyna Krauze

Reżyseria i scenografia: Adam Biernacki

Kostiumy: Ilona Rechnio

Obsada:
    · Justyna Godlewska-Kruczkowska
    · Rafał Olszewski

 

Spektakl w ramach Sceny Inicjatyw Artystycznych

Prawa autorskie do sztuki reprezentuje w Polsce Agencja ADIT Elżbieta Manthey

Autor zdjęć: Paweł Grześ

Recenzje:

„Błyskotliwe dialogi oraz ciągłe poczucie zbliżającej się katastrofy wzbogacanej dużą dawką poczucia humoru – tak w skrócie można opisać najnowsze dzieło w reżyserii Adama Biernackiego. (…) W spektaklu co chwilę mnożą się pełne napięcia momenty kulminacyjne, przeplatane błyskotliwymi dialogami i zabawnymi sytuacjami. Mimo wszystko cały czas czuć atmosferę wiszącej katastrofy i prywatnych rozterek głównych postaci.”

Karol Rutkowski, "Rozkład Jazdy na scenie Teatru Dramatycznego", Fakty Białystok, 21 marca 2013 r.

 

„Sztuka w reżyserii Adama Biernackiego początkowo może rozczarować. Warto jednak cierpliwie doczekać do drugiej części, by zrozumieć sens i konstrukcję całości. Na scenie widzimy dwoje aktorów: Justynę Godlewską-Kruczkowską i Rafała Olszewskiego. Twórcy postawili przed nimi karkołomne wyzwanie - jednocześnie mają zagrać kilka postaci komedii "Chińczycy", a także siebie. Błyskawicznie muszą wcielić się w różne postacie, zmienić kostiumy, sposób mówienia, osobowość. Wymaga to morderczego tempa, przebiegania z kuchni do jadalni, do gości, których co prawda nie widzimy, ale wyobrażamy ich sobie dzięki "dialogom" jednej postaci."

Anna Kopeć, "Rozkłady jazdy dla cierpliwych, czyli życie aktora od kulis", Kurier Poranny, 26 marca 2013 r.