Popiełuszko

Autorzy sztuki , ,

Popiełuszko

Autorzy sztuki , ,

Ksiądz Jerzy Popiełuszko połączył w sobie to, co ludzkie – z tym, co boskie. Człowieczeństwo ze świętością. Ten niepozorny kapłan stał się ikoną narodu i wiary. Głosił miłość i prawdę – tylko tyle i aż tyle. I choć dziś może się to wydawać, szczególnie młodym ludziom, niewiarygodne – siła tego przekazu zagroziła tak bardzo rządzącym w Polsce komunistom, że postanowili księdza zamordować. A ponieważ żywili wobec niego i Kościoła wściekłą nienawiść, to zgotowali mu prawdziwą drogę krzyżową i śmierć w męczarniach. Chcieli go unicestwić, a tymczasem wzniecili niezwykły kult.

Spektakl Jana Nowary to misterium życia i śmierci Księdza Jerzego, zbudowane z okruchów jego życia i bolesnych splotów jego męki. Popiełuszko jak Chrystus składający z siebie ofiarę – na ołtarzu wiary i ojczyzny. Skromny kapłan, który okupił swoim życiem naszą wolność. Godny pamięci!

Przedstawienie powstało z inicjatywy Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność”, przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Realizatorzy:

Scenografia

Wizualizacje

Choreografia

Opracowanie muzyczne

Recenzje

Spektakl to teatr misteryjny, pokazuje ważne momenty z życia księdza, jego "węzły": rodzinne, edukacji, spotkań z mentorami duchowymi. Ale to też opowieść o "ofierze i śmierci" ks. Jerzego.

Spektakl "Popiełuszko" Teatru Dramatycznego w Białymstoku w innych miastach,

www.dzieje.pl, 31.12.2017 r.
- Naszym dążeniem stało się - choćby tylko dotknąć fenomenu księdza Jerzego. Dlatego wybraliśmy formę misterium, w którym treści duchowe i religijne łączą się z elementami życia, realistycznymi i obyczajowymi. I zbudowaliśmy nasz spektakl z krótkich migawek - okruchów jego życia i bolesnych splotów jego cierpienia. Chcielibyśmy przedstawić widzom misterium życia i śmierci księdza Jerzego, w którym Popiełuszko, jak Chrystus, składa z siebie ofiarę - na ołtarzu wiary i ojczyzny. Będzie to opowieść o skromnym kapłanie, który okupił swoim życiem naszą wolność - wyjaśnia reżyser Jan Nawara.

Anna Dycha - "Popiełuszko". Premiera spektaklu o ks. Jerzym w Teatrze Dramatycznym,

bialystokonline.pl, 18.10.2017 r.