Gałązka rozmarynu

Autor

Gałązka rozmarynu

Autor

Odzyskanie niepodległości i legenda marszałka Piłsudskiego stanowi rodzaj toposu, wokół którego zbudowana jest idea Polski niepodległej. Z dzisiejszej perspektywy wiemy, że okres ten był czasem raptem dwudziestu lat, a po 1945 roku status niepodległości także wydawał się dyskusyjny. Stąd dyskusyjny charakter spektaklu, zbudowany na wiedzy i świadomości, jak wyglądały dalsze losy niepodległości Polski.

Spektakl otwiera gorącą dyskusję na temat patriotyzmu. Czym on dziś jest? Jaką stanowi wartość? Czym jest niepodległość? Jak te wartości budują tożsamość, integralność i wspólnotę. Bardzo ważne i kluczowe zagadnienia dla współczesnego Polaka, widza, obywatela, uczestnika życia społecznego i członka wspólnoty.

Realizatorzy:

Reżyseria, scenografia

Choreografia

Adaptacja

Asystent reżysera

Inspicjent

Spektakl bierze udział w V edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”.

Recenzje

Wprowadzenie chóru to wielce ciekawy zabieg. Wciela się w niego siedem aktorek - Danuta Bach, Jolanta Borowska, Krystyna Kacprowicz-Sokołowska, Ewa Palińska, Jolanta Skorochodzka, Monika Zaborska, Urszula Szmidt. Panie nie tylko śpiewają, ale też tańczą, a w pewnych momentach dopowiadają dialogi - wzmacniając sceniczny wyraz. (...)

Anna Dycha - Widowiskowa "Gałązka rozmarynu". Antywojenny spektakl w Teatrze Dramatycznym,

www.bialystokonline.pl, 20.11.2018 r.
Tymczasem następna musicalowa scena tej śpiewogry wynosi na piedestał Sławę, dzielną sanitariuszkę, która najmocniejszym akcentem przedstawienia zakończy pierwszą część „Gałązki rozmarynu”. Tu właśnie objawi się owa skromność i siła wyrazu scenografii. Wsparta dramatycznym monologiem o poszarpanych ciałach żołnierzy daje Justynie Godlewskiej-Kruczkowskiej do zagrania piękny epizod. (...)

Jerzy Doroszkiewicz - Teatr Dramatyczny. Gałązka rozmarynu - śpiewogra bawi, tumani, przeraża bezsensem wojny,

Kurier Poranny, 15.11.2018 r.