Mikołaj Mikołajczyk

Reżyser, choreograf, tancerz. Ukończył Państwową Szkołę Baletową w Poznaniu, na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu studiował socjologię. Był członkiem zespołu Pantomimy Wrocławskiej Henryka Tomaszewskiego (1989-90) i Polskiego Teatru Tańca (1990-95); współpracował również z zespołami baletowymi w Karlsruhe i Berlinie (1999-2000). W Szczecinie, w Operze na Zamku, był kierownikiem baletu, który przeobraził w autorski teatr tańca Teatr DNA – taniec zakodowany genetycznie. Wieloletni solista Teatru Wielkiego w Poznaniu, gdzie tworzył również choreografie. Reżyser, scenarzysta i choreograf spektaklu „Wszystko jutro czyli lalki wybawione” na podstawie Teorematu Piera Paolo Pasoliniego. Twórca monodramów tanecznych: „Waiting” (2006) oraz „Z tobą chcę oglądać świat” (2008) i „Plaisir d`amour” (2011), składających się na autobiograficzny „Tryptyk”.

Od kilku lat współpracuje z polskimi teatrami dramatycznymi i operowymi, tworząc reżyserię ruchu do spektakli uznanych polskich reżyserów, m.in. Mai Kleczewskiej, Grzegorza Jarzyny czy Mikołaja Grabowskiego. Najważniejsze realizacje z jego udziałem: „Święto wiosny” – reż. i chor. M. Mikołajczyk i T. Bazan, Maat Festival w Lublinie (2011), „Projekt Tomaszewski”, komuna//warszawa (2012), „Projekt Lutosławski… jesteś kimś kogo kiedyś znałem” – collage muzyczny, Maat Festival (2014), „Diabełek Pawełek”, Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu (2014), „Projekt Mikołaj Kantor Mikołajczyk”, Maat Festival (2015), „Ksenofonia. Symfonia dla Innego”, reż. J. Komasa, chor. M. Mikołąjczyk, Malta Festival (2016).

Od 2012 roku w Zakrzewie wraz z seniorami oraz profesjonalnymi aktorami, muzykami, tancerzami, performerami oraz plastykami, tworzy projekty artystyczne, łączące taniec, teatr, muzykę oraz elementy wizualne. Zrealizowali wspólnie „Trylogię Zakrzewską”, na którą składają się trzy spektakle: „Teraz jest czas” (2012), „Projekt. Noce i dnie” (2013), „Projekt Jezioro łabędzie” (2014) , a także „Projekt DEKALOG czyli folwarczne imaginarium” (2015) oraz „Projekt Ognisty Ptak” (2016).

W 2014 roku obchodził jubileusz 25-lecia pracy artystycznej. Został uhonorowany odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznawaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2015). W Tetrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku stworzył choreografię do „Rewizora” w reżyserii Jacka Jabrzyka (2014).