„Skłodowska. Radium Girl” – premiera już w sobotę

„Skłodowska. Radium Girl” – premiera już w sobotę

W sobotni wieczór (25 listopada) w ramach Sceny PracOFFnia Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku odbędzie się premiera najnowszego spektaklu Teatru PAPAHEMA. Przedstawienie „Skłodowska. Radium Girl” reżyseruje Agata Biziuk.

Maria Skłodowska-Curie to twarz feminizmu, kobieta-mit, produkt. Podobnie jak inne ikony popkultury – Madonna, Marilyn Monroe, Superman – kształtuje zbiorową wyobraźnię. Jak zapowiadają aktorzy Teatru PAPAHEMA: Paulina Moś, Helena Radzikowska, Paweł Rutkowski i Mateusz Trzmiel, istotne zagadnienia społeczne będę w spektaklu konfrontowane z życiową postawą noblistki, której chcą przywrócić prawo do szczerej, intymnej, nierzadko kontrowersyjnej wypowiedzi. Korzystając z języka teatru ożywionej formy, twórcy w dynamiczny i groteskowy sposób chcą przybliżyć bogaty w paradoksy fenomen zjawiska, jakim jest Maria Skłodowska-Curie.

– Biografia Marii Skłodowskiej-Curie jest bardzo pojemna i wielowątkowa, dzięki czemu stanowi fascynujący materiał dramaturgiczny. Zależy nam na wielowymiarowym ukazaniu postaci Noblistki – jako człowieka i ikony, którą się stała. Ukazujemy różne figury Marii, łaty, które się jej dokleja, często niesprawiedliwie i wbrew jej intencji. Szukamy ich kontekstu i konfrontujemy z nimi samą uczoną – mówi Mateusz Trzmiel.

– Razem z Marią dotykamy zagadnień aktualnych zarówno za życia badaczki, jak i dzisiaj: praw kobiet, narodowego (re)sentymentu, okrucieństwa mediów, przerostu ambicji ludzi nauki i kultury, korporacyjnego wyzysku. Autorka tekstu „Skłodowska Radium Girl” i reżyserka spektaklu Agata Biziuk jest artystką wrażliwą na tego rodzaju społeczne zagadnienia, tworzącą teatr autorski. Spotkanie z Agatą nadało kształt naszemu marzeniu o tym spektaklu – dodaje Helena Radzikowska.

Obok Agaty Biziuk spektakl tworzą: Katarzyna Pielużek – autorka scenografii, Natasza Topor, która skomponowała muzykę, Patryk Bychoski – autor projekcji, Anna Sawicka-Hodun – choreografka oraz Maciej Iwańczyk – reżyser światła.

– Życiem Marie Curie mogłaby oddzielić kilka osób. Jej osoba nieustannie inspiruje i jest obecna nie tylko jako wspomnienie barwnej osobowości, lecz również jako ikona. Często używana jest w rozmaitych celach – jako patronka instytucji, produkt popkultury czy zabawna anegdota – tutaj pojawia się pytanie: gdzie kończy się człowiek, a zaczyna zjawisko? Jak krew i kości przeistaczają się w produkt – mówi Agata Biziuk.

Spektakl został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Miasta Białegostoku oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Oprócz pokazu premierowego „Skłodowską. Radium Girl” będzie można obejrzeć 26 listopada oraz 13 i 14 stycznia 2018 roku. Bilety w cenie: 40 zł – normalny, 30 zł – ulgowy, 20 – studencki, dostępne są w Kasie Teatru oraz w sprzedaży internetowej: dramatyczny.pl/kupbilet.

Po pokazie premierowym odbędzie się także panel dyskusyjny poświęcony noblistce. Rozmowę moderować będzie Paulina Potasińska – doktorantka na Wydziale Polonistyki UW, wykładowca w Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców „Polonicum” UW. W panelu wezmą udział: Katarzyna Bednarczykówna – reporterka i dziennikarka, publikuje m.in. w „Gazecie Wyborczej”, magazynie reporterów „Duży Format” i „Wysokich Obcasach”, na portalu Onet.pl pisze o prawach kobiet, frankofilka; dr Ewa Młożniak – psycholog, psychoterapeutka, adiunkt w Katedrze Psychologii Osobowości APS
w Warszawie; dr Katarzyna Niemirowicz – adiunkt w Samodzielnej Pracowni Technik Mikrobiologicznych i Nanobiomedycznych UMB oraz dr Maciej Białous – socjolog kultury, Instytut Socjologii i Kognitywistyki UwB.

Fot. Urszula Bondaruk