IV Festiwal Teatralny ODE

IV Festiwal Teatralny ODE

Spektakle festiwalowe prezentowane będą w Białymstoku, Bielsku Podlaskim i Hajnówce. ODE czyli „tutaj”. Festiwal ma być świętem teatru, czerpiącego inspirację z lokalnego kolorytu – ducha prawosławia i białoruskości, różnorodności wciąż żywych dialektów oraz pogranicza kultur polskiej i białoruskiej. Na wszystkie wydarzenia obowiązują bezpłatne wejściówki, które będą dostępne w Kasie Teatru od 21 września. Jedna osoba może otrzymać maksymalnie dwie wejściówki na dane wydarzenie.
Organizator: Fundacja Teatr Czrevo.

Spektakle w ramach IV Festiwalu ODE:

Wilczek Milczek”  – 26 września 2017, godz. 18:00, (wtorek) Scena Kameralna

Zabawna, wzruszająca, a jednocześnie wprowadzająca w autentyczny świat flory i fauny Puszczy Białowieskiej opowieść o przyjaźni, miłości i wolności, okraszona muzyką na żywo, piosenkami i obrazami Puszczy. Zobaczymy ją w wykonaniu aktorów Teatru Czrevo – Joanny Troc i Tomasza Taranty. Scenariusz autorstwa Dagmary Widanow – literatki oraz przewodniczki po Puszczy Białowieskiej, powstał na podstawie bajki Bogdana Dudko „Wilczek Milczek”, wydanej przez Fundację „Biała Wieża”. Spektakl wyreżyserował Tomasz Zadróżny – założyciel i kierownik Teatru Baza. Scenografię zaprojektowała i wykonała Łucja Urszula Grzeszczyk – na co dzień aktorka Białostockiego Teatru Lalek i asystentka na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Przekładu dokonał tłumacz i literat, miłośnik gwary podlaskiej – Jan Maksymiuk. Premierą spektaklu „Wilczek Milczek” – koprodukcji Teatru Czrevo oraz Teatru Baza zainaugurujemy IV Festiwal Teatralny ODE!

Na podstawie bajki: Bogdana Dudko
Scenariusz: Dagmara Widanow
Przekład: Jan Maksymiuk
Reżyseria: Tomasz Zadróżny
Scenografia, animacje lalek: Łucja Urszula Grzeszczyk
Występują: Tomasz Taranta, Joanna Troc
Opracowanie muzyczne: Tomasz Taranta

„Dobry dzień, Jarasłaŭ Vasillevicz” – 27 września 2017 (środa), godz. 11:00 i 18:00, Scena Kameralna

Spektakl mówiący o postaci Jarosława Kostycewicza, działacza, społecznika białoruskiego, ale przede wszystkim legendarnego dyrektora Liceum Ogólnokształcącego z Białoruskim Językiem Nauczania w Bielsku Podlaskim. Scenariusz przedstawienia powstał na podstawie wspomnień uczniów Kostycewicza zamieszczonych w piśmie „Bielski hostineć” oraz artykułów Piotra Ostasiewicza i Doroteusza Fionika. Przekładami tekstów oraz opieką merytoryczną spektaklu zajęła się nauczycielka języka białoruskiego Walentyna Babulewicz. Stworzyła scenariusz i wyreżyserowała spektakl Joanna Troc z Teatru Czrevo. Anna Fionik – kierownik zespołu Żemerwa – przygotowała zespół wokalnie. W spektaklu występują absolwenci Zespołu Szkół nr 3 z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Bielsku Podlaskim. Spektakl powstał dzięki współpracy Fundacji Teatr Czrevo z Zespołem Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego im. Jarosława Kostycewicza w Bielsku Podlaskim.

Scenariusz, reżyseria: Joanna Troc
Przekład, opieka merytoryczna: Walentyna Babulewicz
Przygotowanie wokalne: Anna Fionik
Występują: Maksym Fionik, Inesa Haponiuk, Kamil Jaroszewicz, Nika Jurczuk, Patrycja Niczyporuk, Paulina Niemyjska, Urszula Oleksiak, Justyna Sakowicz, Julia Skorbiłowicz, Piotr Świderski, Aleksandra Zinkiewicz
Muzyka na żywo: Nika Jurczuk, Julia Skorbiłowicz, Urszula Oleksiak, Kamil Jaroszewicz, Piotr Świderski

„Darożnyja pryhody Wity” – 28 września 2017  (czwartek), godz. 10:00 i 12:00, Scena Kameralna

Spektakl grupy „Kazaczyj baj”, stworzony na motywach książki Sary Lundberg „Wita Biała Kreska”. To teatralna podróż, która zaczyna się w kosmosie pełnym miliardów gwiazd i planet, przechodzi przez różne piękne miejsca na ziemi– góry, morza, pustynie, dżungle, a kończy się w przytulnej chatce. Podczas tej niewiarygodnej podróży dowiemy się, kto maluje białe kreski na drogach, poznamy Czerwonego i Zielonego stworka, razem z Witą rozwiążemy wielki problem małego chłopca i na pewno uda nam się zobaczyć tego, który zapala latarnie w miastach.

Spektakl to kolejny wspólny projekt mińskich artystów – aktorów, plastyków, muzyków, którzy postanowili eksperymentować i szukać nowych form opowiadania bajek i baśni. W ten sposób powstał „Kazaczyj baj” – teatr bajki.

Po spektaklu odbędą się warsztaty plastyczno-teatralne z członkami grupy.

Inscenizacja i wykonanie: Natalia Levanava, Julija Biełka
Scenografia i lalki: Irynika Basałajewa, Julija Biełka, Wiktar Kraskouski
Muzyka na żywo: Andrej Jaudakimau

Czas trwania spektaklu + warsztatów: 50 minut

Dla dzieci od 3 do 10 lat

A mnie nie soramna” – 10 października 2017 (wtorek), godz. 11:00, Scena Kameralna

A mnie nie soramna” – Komu? Komu nie wstyd? Bo wstyd, wiadomo – wesolutki, różowiutki, podskakuje na leśnych ścieżkach. A co może się wydarzyć, kiedy Wstyd zacznie figlować? Strach pomyśleć! Na szczęście grupa przyjaciół – zwierzaków – na pewno sobie poradzi, a przy okazji rozbawi widownię do łez. Zarówno tę młodszą, jak i dorosłą.

Spektakl w wykonaniu aktorów Teatru Białoruskiej Dramaturgii wyreżyserowała Kaciaryna Awierkawa.

Występują: Hanna Siemianiaka, Weranika Busłajewa, Arciom Kureń, Ludmiła Sidarkiewicz, Nadzieja Cwiatkowa, Natalia Chaładowicz, Ilja Jasinski, Mikałaj Stońka, Maryna Zdarankowa, Maksim Brahiniec, Andrej Nowik, Dzmitryj Dawidowicz

Dla dzieci od 7 lat

7 października Fundacja Teatr Czrevo współorganizuje benefis Siarhieja Kavalowa w ramach festiwalu „Kierunek Wschód”.