TRANSKAPELA – NEON FIELDS

Nowy album Transkapeli: NEON FIELDS, to spotkanie dwóch światów w ich różnych wymiarach czasowych:

Pierwszy – to świat Karpat, trwający niezmiennie od prawieków, tajemniczy. Pełen symboli i znaczeń, starych legend i tradycji wsi. Świat wielu, zaskakujących swym kolorytem kultur, bogaty w wyjątkową  muzykę, czerpiącą z majestatu górskich żywiołów, religii, codziennego trudu i nadzmysłowej rzeczywistości wierzeń. Odchodzący w niepamięć.

Drugi – to współczesna wyobraźnia i kompozycja muzyków, która w połączeniu z ich osobistymi poszukiwaniami w gatunkach i stylistykach – od muzyki źródeł po nowoczesne interpretacje i miejskie brzmienia – tworzy ostateczny kształt utworów.

Neon Fields to także efekt współpracy dotychczasowych członków zespołu z muzykami młodej generacji – w tym z gościnnie występującym na płycie, wybitnym puzonistą jazzowym– Michałem Tomaszczykiem.

Muzycy Transkapeli koncertują z powodzeniem w całej Europie. Wystąpili na wielu prestiżowych festiwalach muzycznych nurtu folk, etno , world, jazz i off w kraju i zagranicą, zdobywając uznanie słuchaczy i krytyków muzycznych. Grali między innymi w Belgii, Holandii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, we Włoszech, na Węgrzech, w Bułgarii, Niemczech, Czechach, Rumunii, Szwecji, Szwajcarii, Danii, Białorusi, na Litwie i Ukrainie.

W trakcie dekady swojego istnienia Transkapela zgromadziła na swym koncie spory dorobek artystyczny.

Jest laureatem prestiżowej nagrody- „Folkowy Fonogram Roku”– za najlepsze w Polsce wydawnictwo płytowe w nurcie inspiracji muzyką źródłową – album: „Sounds & Shadows”, przyznanej przez dziennikarzy Polskiego Radia oraz krytyków muzycznych w 2006 r. W niedługi czas później album ten, wydany powtórnie przez amerykańsko-brytyjską wytwórnię ARC, zyskał swoją światową edycję i rozgłos.

Kolejne płyty zespołu Transkapela zjednały mu dużą sympatię odbiorców – zarówno widzów i fanów, jak też mediów i krytyków muzycznych. Wśród mnogich recenzji prasowych Transkapeli znalazły się artykuły drukowane w największych europejskich i amerykańskich magazynach kulturalnych i muzycznych takich jak: „Froots”, „Songlines”, „Folk World”, „World Music Magazine”, „France Ethnotempos”, „The Whole Music Experience”, „Lampa”, „De Volkskrant”.

Audycje poświęcone Transkapeli emitowały stacje radiowe i telewizyjne: BBC, Polskie Radio Pr. I – IV i oddziały regionalne, Radio New Zealand, Civil Radio Budapest, Radio Sofia, TV Kultura, Deutsche Welle.

W roku 2005 TV Polonia zrealizowała reportaż o zespole Transkapela.

Zespół wielokrotnie reprezentował Polskę w ramach zagranicznych projektów kulturalnych z inicjatywy MKiDN, MSZ, Instytutu A. Mickiewicza oraz Instytutów Polskich w Europie.

25 października, o godz. 21.30 zespół wystąpi w składzie:

– Ewa Wasilewska – skrzypce,  vioara cu goarna
– Iga Wasilewska – skrzypce
– Robert Wasilewski – cymbały, altówka, flety pasterskie, kaval,
– Franciszek Pospieszalski – kontrabas
– Mateusz Sieradzan – instrumenty perkusyjne
– gościnnie: Michał Tomaszczyk – puzon

Więcej informacji:

web: www.transkapela.com
facebook: www.facebook.com/Transkapela
bandcamp: www.transkapela.bandcamp.com
myspace: www.myspace.com/transkapelaen