April de Angelis

Stworzenia sceniczne

Stworzenia sceniczne (fot. Konrad Adam Mickiewicz)

Autorka, brytyjska dramatopisarka, jest współczesną badaczką okresu elżbietańskiego. Opowiada ona o losach pięciu kobiet w XVII-wiecznej Anglii, autentycznych postaci, które jako pierwsze mogły zgodnie z ówczesnym prawem występować na scenie (wcześniej było to zarezerwowane wyłącznie dla mężczyzn). Sztuka pokazuje poświęcenie i wyrzeczenia, do jakich zmuszone były kobiety (nazywano je stworzeniami scenicznymi, na podobieństwo występujących wcześniej w teatrze zwierząt), aby osiągnąć choć niewielki sceniczny sukces. Mimo odległości w czasie, sztuka porusza problemy tak bardzo nam współczesne. Każda z występujących gra rolę pierwszoplanową, co w realiach współczesnego teatru zdarza się niezwykle rzadko.

 

Premiera: 18-19 lutego 2012

Scena: mała

Ceny biletów*:
- bilet normalny - 30 zł
- bilet ulgowy - 20 zł 
- bilet studencki - 15 zł
*przy zakupie minimum dziesięciu biletów normalnych, wszystkie w cenie biletów ulgowych

Przekład: Hanna Szczerkowska
Reżyser: Robert Czechowski
Scenografia: Elżbieta Terlikowska
Kostiumy: Elżbieta Terlikowska
Opracowanie muzyczne: Damian-Neogenn-Lindner

Obsada: 
    · Dorota Radomska: Pani Betterton 
    · Aleksandra Maj: Doll Common 
    · Agnieszka Możejko-Szekowska: Pani Marshall 
    · Justyna Godlewska-Kruczkowska: Pani Farley 
    · Alicja Dąbrowska: Nell Gwyn

Autor zdjęć: Konrad Adam Mickiewicz

Stworzenia sceniczne (fot. Konrad Adam Mickiewicz) Stworzenia sceniczne (fot. Konrad Adam Mickiewicz) Stworzenia sceniczne (fot. Konrad Adam Mickiewicz) Stworzenia sceniczne (fot. Konrad Adam Mickiewicz) Stworzenia sceniczne (fot. Konrad Adam Mickiewicz) Stworzenia sceniczne (fot. Konrad Adam Mickiewicz) Stworzenia sceniczne (fot. Konrad Adam Mickiewicz)

Recenzje:

"Świetny tekst April de Angelis wyraziście zagrane postaci, atrakcyjna kompozycja przedstawienia - wszystko to powoduje, że "Stworzenia sceniczne (tak nazywano kiedyś kobiety aktorki) to jedno z ciekawszych widowisk ostatniego sezonu w Białymstoku.(...)

"Stworzenia sceniczne" to przede wszystkim spektakl o kobietach, codziennym stawaniu do walki o siebie, własną godność, czy szczęście, choć nie zawsze są to dobre wybory. Przedstawienie zrobione z wyczuciem, dbałością o każdy szczegół, bez niepotrzebnego przekombinowania. Jak sprawny mechanizm, gdzie wszystkie kawałki układanki do siebie pasują. Z takich widowisk, mimo że przecież nie optymistycznych, czerpać można naprawdę się dużą przyjemność. No i - w tym przypadku - dużą wiedzę. Kto wie, jak z pomocą zegara zagrać uległość? A jak rozpacz? W tym ostatnim przypadku istotna jest poza "pięć po dwunastej". Reszta do zobaczenia na miejscu."

Monika Żmijewska, "Kobiety już nie spłoną na stosie, ale... to nie koniec problemów", Gazeta Wyborcza Białystok, 21 lutego 2012 r.

""Stworzenia sceniczne” w reżyserii Roberta Czechowskiego to nie tylko historia pierwszych kobiet-aktorek, którym pozwolono występować na scenie. To także interesująca mieszanka groteski i dramatu, historii i filozofii, a przede wszystkim impuls do głębszej refleksji.(..)

Piękne, pełne przepychu suknie znakomicie kontrastują ze skromną, dość ponurą scenografią. To ogromna zasługa Elżbiety Terlikowskiej, która swoimi kostiumowymi i socjograficznymi projektami wyczarowała miejsce magiczne przepełnione atmosferą niczym z sabatu czarownic. Całość okraszona jest doskonale dobraną muzyką celtycką, irlandzką i współczesną autorstwa Damiana Lindnera."

Anna Kopeć, Stworzenia sceniczne: Kobiety bawią, kobiety przerażają, Kurier Poranny, 19 lutego 2012 r.