Jarosław Staniek

METROPOLISH Telesocjostory

Opowiedziana tańcem i muzyką historia ludzi, którzy przebudzili się na obcej ziemi – po zagładzie starego świata. Zagubieni, samotni, przerażeni, starają się przystosować do nowego otoczenia.Każdy znajduje dla siebie jakąś rolę w nowym społeczeństwie. Szybko tworzy się nowa hierarchia. Motłochy pracują dla Celebrytów, Salon żywi się cierpieniem Podziemia. Z bezkształtnej masy poddanych wyłania się jeden bohater, który chce podjąć walkę z systemem. Niestety, nawet nie podejrzewa, że jest tylko częścią tej gry, w której zawsze wygrywają ci, którzy ją wymyślili. Spektakl został wymyślony przez Jarosława Stańka oraz jedyną w swoim rodzaju grupę FAIR PLAY CREW. Opowiada o naturze ludzkiej, o tym jak łatwo mówi sie o równości, sprawiedliwości, a jak trudno realizuje się te ideały w praktyce. Czy zawsze musi zwyciężyć żądza władzy i instynkt zmuszający nas do deptania słabszych w pędzie do zaspokojenia własnych pragnień ? Spektakl wykorzystuje szeroko pojętą formę ruchu jako główny środek wyrazu scenicznego. Znakomici tancerze poruszający sie w różnych technikach wykorzystują swe niezwykłe umiejętności zabierając nas w inny tejemniczy i okrutny świat. Świat przyszłości, który tworzymy już dziś. Poprzez wyrazistą formę staramy się zwrócić uwagę na zagrożenia, które sami generujemy. Nie zdradzając puenty spektaklu można zaryzykować stwierdzenie, że każdy z widzów zobaczy na scenie drobną cząstkę samego siebie. Dynamiczna, ale bardzo teatralna muzyka stworzona przez Cezarego „Kruka” Krukowskiego przy współpracy Tomasza Filipczaka wykonywana na żywo wywołuje niezwykłe emocje i daje świetne pole do interpretacji choreograficznej. Aktorzy, wokaliści, raper TeTris dopełniają grupę młodych ludzi, którzy zabiorą was do mrocznego Metropolish.

Kostiumy i scenografia autorstwa znakomitych i doświadczonych artystów / Dagmara Czarnecka i Grzegorz Policiński / pozwalają na 1,5 godziny zapomnieć o otaczającej nas rzeczywistości i poddać się historii rozgrywanej na scenie. Niezwykłe poczucie humoru i abstrakcyjne pomysły Blachy, Roofiego, Karola , Gauy , Bzygi, Marcina oraz reszty ekipy Fair Play Crew nadają całemu spektaklowi mocno surrealistyczny wymiar. Całość reżyseruje i współtworzy choreografię Jarosław Staniek, dla którego jest to kolejna przygoda łącząca teatr z nieskrępowaną konwenansami energią twórczą kultury ulicznej.

Przedsięwzięcie ma niezwykły rozmach. Na scenie wystąpi 60 wykonawców, a trasa obejmuje 10 największych miast w Polsce. Wśród wykonawców zobaczyć można tancerzy , którzy są doskonale znani szerokiej publiczności , ale też prawdziwych wirtuozów bboyingu, poppingu czy tańca współczesnego /m.in bboy Kleju, Natalia Madejczyk , Szymon Osiński / oraz wokalistów / m.in. Marta Maćkowska i Dorota Krukowska /.

Podsumowując – Metropolish to gorzka, odważna, metaforyczna opowieść o zniszczonych marzeniach i utracie złudzeń, ale może też o tym, że nie wszystko jeszcze stracone …

ZAREZERWUJ ZAPROSZENIE

Mecenat – Wschodzący Białystok
Producent – Stowarzyszenie ENGRAM

Multimedia: Krzysztof Kiziewicz

 

  • Scena: duża
  • Autor: Jarosław Staniek
  • Reżyser: Jarosław Staniek
  • Asystent reżysera: Wojciech Blaszko
  • Scenografia: Grzegorz Policinski
  • Kostiumy: Dagmara Czarnecka
  • Muzyka: Cezary Krukowski
  • Teksty piosenek: Mirka Szawińska, TeTris
  • Choreografia: Fair Play Crew ( Rafał Kamiński, Karol Niecikowski, Błażej Górski, Piotr Gałczyk, Marcin Rogalski, Wojciech Blaszko ) oraz Jarosław Staniek