Karolina Cicha – koncert

 Koncert premierowy „Wieloma językami” Karolina Cicha & Bart Pałyga
 

Już 28 listopada 2012 w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku  

o godz. 18.00 odbędzie się premierowy koncert „Wieloma językami”.

Koncert „Wieloma językami” czerpie ze skal muzyki tradycyjnej, jednak nie jest archiwalną składanką, lecz spójną całością mówiącą nowoczesnym językiem muzycznym. Projekt oparty jest o oryginalny styl Cichej, jej osobowość, charyzmę oraz doświadczenie w ekspresji muzycznej, zdobyte w OPT „Gardzienice”.  

Do przygotowania koncertu Karolina Cicha zaprosiła Barta Pałygę – multiinstrumentalistę specjalizującego się w instrumentach etnicznych z całego świata, grającego w zespołach: Masala, Village Kollektiv, Yerba Mater, Zespół Marii Pomianowskiej. 

„Wieloma językami” nawiązuje do wielokulturowego dziedzictwa Podlaskiego, regionu z którego pochodzi artystka. Na koncercie usłyszymy piosenki w językach: ukraińskim, litewskim, rosyjskim, romskim, białoruskim, w jidysz, po polsku, tatarsku i w esperanto. 

O wielojęzycznym Podlaskiem:

Podlaskie – pogranicze Wschodu i Zachodu, jeden z najbardziej zróżnicowanych regionów w Polsce pod względem kulturowym i etnicznym. Oprócz Polaków tereny te zamieszkują Białorusini, Litwini, Ukraińcy, Rosjanie, Tatarzy, Cyganie. Przed wojną mieszkali tu i tworzyli Żydzi. Wierzy się tu wieloma religiami, mówi wieloma językami, nie dziwi fakt, że to właśnie tu zrodziła się idea Esperanto – w tym wielokulturowym środowisku wychowywał się Ludwig Zamenhof.   

 

O artystach:

KAROLINA CICHA – wokalistka, aktorka, kompozytorka,  multiinstrumentalistka.  W latach 2005-2009 związana była z Ośrodkiem Praktyk Teatralnych “GARDZIENICE” jako odtwórczyni tytułowych ról w spektaklach „Elekra” i „Ifigenia w A…”

Zadebiutowała płytowo w albumie „GAJCY!” wydanym przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Piosenka „Miłość bez jutra” z tej płyty była wg. portalu INTERIA jednym z dziesięciu najlepszych utworów w muzyce rockowej 2009r. W kolejnym roku nagrała płytę „WWW.WAWA2010.PL” z własnymi aranżacjami piosenek o Warszawie (na płycie wystąpili m.in. CZESŁAW ŚPIEWA, MAMADOU DIOUF, TITUS, T. BUDZYŃSKI, T. TYMAŃSKI).

W 2010 roku pojawiła się jej płyta „Do ludożerców” z muzyką do tekstów TADEUSZA RÓŻEWICZA. Ostatnio wydała album „Miękkie maszyny”, w którym po raz pierwszy Cicha  wypowiada się jako autorka tekstów. Na płycie usłyszymy mieszankę avant-popu z energią rocka i elementami etno.

Cicha koncertuje w kraju i za granicą. Wystąpiła zarówno na międzynarodowych festiwalach muzycznych -Heineken Oper’er Festival w Gdyni 2011, Chansons Festival w Kolonii; jak i teatralnych -m.in. Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu 2011, TEATROMANIA w Bytomiu 2011. Jest laureatką wiele prestiżowych nagród i wyróżnień.

Ukończyła polonistykę w Białymstoku ze stopniem doktora nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. W dziedzinie muzyki jest samoukiem. 

BART PAŁYGA: – ur. 1 lutego 1979 r. w Warszawie. Wiolonczelista, multiinstrumentalista, improwizator. Specjalizuje się w grze na kilkunastu instrumentach smyczkowych i etnicznych z całego świata. Prekursor użycia technik śpiewu alikwotowego w muzyce współczesnej, folkowej i rozrywkowej w Polsce. Współtworzy zespoły: Laterna, Masala, Village Kollektiv, Arcus Poloniae, Zespół Polski, Yerba Mater. Współpracuje m.in z Michałem Rudasiem, Gadającą Tykwą, Mosaic, Etnofoniami Kurpiowskimi, nagrywał muzykę filmową i teatralną m.in z K. Dębskim, A. Łazarkiewiczem.
Więcej na 

Koncert „Wieloma językami” powstawał w ramach Stypendium  Artystycznego Marszałka Województwa Podlaskiego.