Jubileusz 65-lecia Teatru Dramatycznego

Jubileusz 65-lecia Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku to było szczególne wydarzenie. Z tej okazji  odbyło się szereg wydarzeń, z których najważniejszym była premiera spektaklu „Pomysł na morderstwo” w reżyserii Jerzego Bończaka. Kolejne dwa ważne wydarzenia jubileuszowe to wystawa fotograficzna oraz promocja specjalnej książki kucharskiej.

Wystawa „Dramatyczni”
Na wystawie  zaprezentowane zostały różne twarze Dramatycznego. I to dosłownie! Chcieliśmy bowiem w ramach tej ekspozycji pokazać widzom cały zespół Teatru. Główną część wystawy stanowiły fotoboardy, każdy poświęcony jednemu aktorowi. Nie był to jednak zwykły portret. Każda osoba została przedstawiona w dwóch wymiarach: osobistym i scenicznym. Ich portrety osobiste pokazały coś szczególnego, bardzo wewnętrznego, prywatnego. Sceniczne zaś o charakterze cytatu – odwołują do roli, postaci, spektaklu, który dla danego aktora był szczególnie ważny. Widzowie zatem mieli okazję zobaczyć twarze znanych sobie ze sceny postaci w zupełnie nowych odsłonach…
Wystawa ta nie jest jednorazową prezentacją. Fotoboardy na stałe wpisane są w przestrzeń dolnego foyer teatru, jako integralny element tej przestrzeni.
Autorem wystawy jest Konrad Adam Mickiewicz.

Książka
Przygotowane przez nas wydawnictwo to fragment historii naszego Teatru, opisany z zupełnie innej perspektywy, niż zazwyczaj spotykamy w wydawnictwach jubileuszowych.
To zabawna, intrygująca, niecodzienna opowieść teatralna o spektaklach, rolach, o wydarzeniach. Tym razem „puszczamy oko” do widza i zabieramy go w krainę teatralnych zapachów, smaków, kulinarnych skojarzeń. Z okazji jubileuszu wydaliśmy bowiem… książkę kucharską! Zebrane w niej zostały niecodzienne przepisy, jak: receptura na nalewkę Szemkela, malinowy tort Balladyny, smażony móżdżek a’la McMurphy, czy wytrawne ostrygi Haendla. Wszystkie przepisy łączą się z bohaterami lub akcją naszych przedstawień, będąc dla widzów okazją do przypominania sobie szczególnie lubianych momentów scenicznych. Wydawnictwo to jest dodatkowo okraszone mnóstwem niezwykłych zdjęć, wykonanych przez jednego z naszych aktorów Bernarda Macieja Bania oraz znakomitymi grafikami młodych białostockich artystów.

Nieco o  historii Teatru OD KIEDY ISTNIEJE TEATR?