Dana Łukasińska

ANTYHONA (на основе „Антигоны ” Софокла)

„Антигона” это история о проклятии, брошенном на Креонта и род Лабдакидов, которое после столетий сбывается в Крынках. Антигона, как Тереза, молодая девушка, действуюет в одиночку против непотической семьи, которая не хочет потерять власти гарантирущей ей статус-кво. Интересы сторон исключаются, а компромисс невозможен. Ставка слишком высока. Нет хороших решений, нет победителей, виноваты все, все они платят огромную цену в борьбе за защиту выборов. История находит свое отражение в местных легендах.  Впервые тема «выправления» польско-белорусской границы показана в художественной форме…

 

Спекталь „Antyhona

был осуществлен в рамках  проекта Wschód Kultury/Inny Wymiar.

MKIDN        NCK

bstok

BOK

Fundacja_Villa_Sokrates_logo

Suwalki_OK_znak_poziom

 

Премьера: 29 сентября 2013 г.

Сцена: большая

 

Режиссер – Агнешка Корытковска-Мазур

Автор сценария- Дана Лукасинска

Сценография  - Леон Тарасевич/ Фонд Вилла Сократа

Художник по костюмам –  Магда Домбровска

Композитор  –  Михал Ясашек

Продюсер–  Софья Довят

Хореограф– Мацей Заклинчински

Художник по свету – Марек Оленяч

 

В ролях:
Марта Ледвонь – (актриса театра им. Ю. Остэрвы в Люблине)/ Юстына Годлевска-Кручковска– Антигона (из рода Лабдокидов, сестра Полиника и Этеокла) и Тереза Никор (сестра Андрея, Ежи, Ксении Никор)

Агнешка Можейко-Шеховска – Исмена (сестра Антигоны)/Ксения (сестра Терезы)

Петр Шеховски – Андрей Никор

Матеуш Витчук – Ежи Никор

Христофор Лавничек – Креон (правитель Фив)/Шимон (комиссар в Крынках)

Александр Молчанов (Национальный академический театр им. Я. Купалы) – Тирезий (жрец)

Бернард Баня – Гемон (сын Креона и жених Антигоны)/Моше (Сын Шимона и жених Терезы)

Кристина Кацпович-Соколовска – Эвридика (жена Креона)/жена Шимона

Марек Шкода (актриса театра им. Ю. Остэрвы Люблине) – охранник/солдат

Автор фотографий: Bartek Warzecha

Recenzje:

„Czekałem na spektakl, który nie będzie kolejną bajką o wielokulturowości i tolerancji, nie zamaże konfliktów narodowościowych i religijnych, ale odda tragiczny charakter wyborów, jakich dokonywać musieli mieszkańcy wschodniej Polski w czasie wojny i tuż po jej zakończeniu. Taka jest "Antyhona (…)
To świetne, przenikliwe przedstawienie mierzące się z demonami nacjonalizmu jest bardzo potrzebne w Białymstoku, który w ostatnich latach stał się stolicą polskiej ksenofobii. Może przynieść oczyszczenie.”

Roman Pawłowski, "O nacjonalizmie w teatrze w Białymstoku. Na taką opowieść o Pograniczu czekałem od lat", Gazeta Wyborcza, 29 października 2013 r.

 

„Pomysł zestawienia tragicznej historii Antygony z historią współczesną początkowo wydawał się karkołomny. Ale w klarownym scenariuszu Dany Łukasińskiej, sprawnej reżyserii Agnieszki Korytkowskiej-Mazur, przejmującej muzyce Michała Jacaszka i znakomitej grze aktorów - wszystko to złożyło się w bardzo interesującą i spójną całość. Historia dziewczyny z antyku, która ginie za to, że sprzeciwiła się władcy, chcąc pochować jednego z braci, zlała się w jedno z historią dziewczyny z powojennych Krynek, która ginie również za brak pokory. Kostium historyczny jest, co prawda inny (dwaj bracia Teresy stojący po dwóch stronach barykady - jeden wybiera "leśnych", drugi wojsko Polski Ludowej - ginie w bratobójczej walce, ten od leśnych ma nie mieć własnej mogiły), ale zasada ta sama (Teresa chce pochować brata i za karę zostaje rozstrzelana). Historia jest oczywiście o wiele bardziej skomplikowana, składa się na nią wiele różnych wątków, niemniej pomysł połączenia dwóch odległych epok okazał się trafiony.”

Monika Żmijewska, "Antyhona rozstrzelana. Podwójna historia na kilkumetrowej konstrukcji", Gazeta Wyborcza Białystok, 7 września 2013 r.