Sebastian Cybulski

Sebastian Cybulski – Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi (2007). Debiutował w 2002 roku na scenie Teatru Stara ProchOFFnia w Warszawie w spektaklu „GRY ADAMA” Radosława Figury w reżyserii autora.

Współpracuje z teatrami w Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Radomiu oraz w Białymstoku. W 2012 roku rozpoczął współpracę z Teatrem Powszechnym im. J. Kochanowskiego w Radomiu, gdzie zagrał Raskolnikowa w spektaklu „ZBRODNIA i KARA” Fiodora Dostojewskiego oraz w spektaklu Mikołaja Grabowskiego „WSPOMNIENIA POLSKIE” na podstawie tekstów Witolda Gombrowicza. Od niedawna współpracuje z Teatrem Konsekwentnym z Warszawy, z którym w wrześniu 2011 roku zrealizował świetnie przyjęty przez krytykę i publiczność, spektakl „ZAKLĘTE REWIRY” (Adaś) oparty na książce Henryka Worcella o tym samym tytule, w reż. Adama Sajnuka. W Teatrze Powszechnym im. Z. Hubnera w Warszawie zagrał w spektaklu „PRZEBUDZENIE WIOSNY” Franka Wedekinda w reż. Heleny Kaut-Howson (Ernest Robel).
Od 2008 roku stale współpracuje z Teatrem Kwadrat w Warszawie przy spektaklu „BEREK, czyli upiór w moherze” (Wojtek) – komedii opartej na książce Marcina Szcyzgielskiego, w reż. Andrzeja Rozhina, którego prapremiera odbyła się w 2008 roku. Od 2007 roku współpracuje z Teatrem Scena Prezentacje w Warszawie. Zagrał w spektaklach: „KARTON” Clementa Michela w reż. Romualda Szejda (Lorenzo) oraz „PROCA” Nikolaja Kolady w reż. Romualda Szejda (Anton). W Teatrze Polski w Poznaniu można go zobaczyć w klasykach rosyjskiej literatury, w przedstawieniu „BOBOK” na podstawie opowiadań Fiodora Dostojewskiego (Siemion Ardalionowicz) oraz w spektaklu „MISTRZ i MAŁGORZATA” Michaiła Bułhakova w brawurowej roli Korowiowa. Oba septkakle wyreżyserował Grigorij Lifanov. Na scenie Teatru Druga Strefa z Warszawy zagrał m.in.: w autorskim spektaklu „FIN” Sylwestra Biragi, „JUBILEUSZU” George’a Taboriego, „MECHANICZNEJ MAGDALENIE” Andrzeja Maleszki, a w 2012 roku zagrał w prapremierze „POWIETRZE” dramacie Bartosza Konstrata. W Teatrze Studyjny w Łodzi zagrał między innymi: w kryminale „PAJĘCZA SIEĆ” Agathe Christie w reżyserii Aleksandry Koniecznej (Jeremy Warrender), w spektaklu „BOBOK” wg. opowiadań Fiodora Dostojewskiego w reżyserii Grigorija Lifanova (Siemion Ardalionowicz, Platona); oraz w „ŚWIĘTOSZKU” Moliere`a w reżyserii Michała Staszczaka (Walery).

Szerszej publiczności znany jest m.in.: z serialu „Barwy szczęścia” (Ksawery Rybiński). Wystąpił gościnnie w serialach: „Magda M.” (2006), „Fałszerze. Powrót Sfory” (2006) oraz zagrał w Teatrze TV: „Książe Niezłomny” (1998), „Pseudonim Anoda” (2008), „Tajny Współpracownik” (2009).

W 2009 roku otrzymał wyróżnienie w plebiscycie publiczności BIAŁY BEZ dla najlepszego poznańskiego aktora w sezonie 2008/2009. Ze spektaklem „BOBOK” F. Dostojewskiego Teatru Polskiego z Poznania otrzymał GRAND PRIX na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Kosova Incest (2010) oraz Główną Nagrodę na XII Festiwalu Komedii TALIA w Tarnowie (2008). Natomiast spektakl „PROCA” N. Kolady Teatru Scena Prezentacje z Warszawy otrzymała nagrodę Feliksa Publiczności za sezon 2007/2008.

Fot. Ewa Waszkiewicz/www.ewa-waszkiewicz.pl