TERAZ POLIŻ – „Dziwy Polskie” – II czytanie dla dorosłych

TERAZ POLIŻ – „Dziwy Polskie” – II czytanie dla dorosłych

„dziwy polskie”

Sceniczne czytanie tekstu

Marceliny Grabowskiej – „Sprawiedliwość”

to nie tylko okazja do zapoznania się z tekstem, ale też zaproszenie do wspólnego przyjrzenia się kobiecym dramatom. Prezentacje tekstów połączone są z panelem dyskusyjnym, który będzie okazją do rozmowy z widownią o czytanych tekstach i o całym projekcie dziwy polskie.

Nieznane dramaty znanych dramatopisarek i bogatą twórczość tych zupełnie nieznanych polskich autorek piszących na scenę postanowiły zgłębić twórczynie z Grupy Artystycznej TERAZ POLIŻ. Wspólnie z badaczkami z zespołu „Historia Teatru Polskiego. HyPaTia – Feministyczny Projekt Badawczy” przyjrzą się polskim dramatom kobiecym z lat 1899/1950.

Co spowodowało wykluczenie tych tekstów z pamięci zbiorowej i tzw. „uniwersalnego kanonu”?
Jak przedefiniować kanon i czy jest to możliwe?

Reżyseria: Ula Kijak

Obsada:

Teatr Dramatyczny: Agnieszka Możejko-Szekowska, Jolanta Skorochodzka, Monika Zaborska-Wróblewska, Franciszek Utko
TERAZ POLIŻ: Kamila Worobiej, Adrianna Kornecka, Emanuela Osowska

 

Grupa Artystyczna TERAZ POLIŻ podejmuje próbę odpowiedzi na te pytania. Artystki przeczytają wybrane utwory na scenach teatralnych Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Teatru Współczesnego w Szczecinie i Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. „Dziwy Polskie” to nie tylko seria czytań scenicznych, lecz również panele dyskusyjne i platforma internetowa, popularyzująca dramatopisarską twórczość kobiet, na której znajdą się informacje o ponad stu utworach i ich autorkach.

Na czytania dla dorosłych zapraszamy 5 listopada 2015 r. o godz. 19.00 na scenę foyer. Zapraszamy również do udziału w panelu dyskusyjnym, który odbędzie się bezpośrednio po czytaniach.

Wstęp wolny!

Więcej o projekcie TUTAJ

TD

HyPaTia_BWj

250_lat_logo

MKiDN-01_greyscale