Obchody 400. rocznicy śmierci Williama Szekspira

Obchody 400. rocznicy śmierci Williama Szekspira

Na rok 2016 przypada czterechsetna rocznica śmierci Williama Szekspira. Z tej okazji zapraszamy Państwa na spektakle autora ze Stratfordu nad Avonem. W listopadzie oraz grudniu będziecie Państwo mogli obejrzeć „Romea i Julię” w reż. Katarzyny Deszcz, a także dwa spektakle Teatru PAPAHEMA: „Poskromienie złośnicy” oraz „Mackbetta” Eugène Ionesco, będącego wariacją na temat szekspirowskiego Makbeta. Mamy nadzieję, że powyższe przedstawienia będą mogły stanowić uzupełnienie bądź ekwiwalent lekcji o twórczości Szekspira w klasach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

„Macbett” – Teatr PAPAHEMA: 4 listopada, o godz. 11.00
W 1972 roku czołowy przedstawiciel teatru absurdu Eugène Ionesco napisał sztukę będącą wariacją na temat szekspirowskiego Makbeta. Autor ukazuje w niej mechanizm rodzenia się żądzy władzy z perspektywy doświadczeń dwudziestowiecznych totalitaryzmów. Przenosząc akcję „Macbetta” na pole golfowe, twórcy spektaklu starają się zajrzeć w kulisy władzy – władzy ponadczasowej – rozpoznawanej za pomocą mitów kulturowych i wiedzy historycznej oraz władzy współczesnej – zmutowanej przez media i mity popkultury. Spektakl zdobył III nagrodę podczas 20. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku w nurcie SzekspirOFF.

„Romeo i Julia”: 8 listopada (godz. 10.00)
Białostocka realizacja jednej z najsłynniejszych sztuk Williama Szekspira, dzieła należącego do kanonu światowej dramaturgii, została przygotowana z myślą o młodej publiczności, jej wrażliwości i możliwościach percepcyjnych. Dbając o kontakt z młodymi odbiorcami, twórcy spektaklu zaprezentowali świeżą i odważną, prowokującą do dyskusji, a przy tym spójną i konsekwentną interpretację szekspirowskiej tragedii. Dynamiczna akcja, brawurowa gra aktorska, pomysłowa scenografia, bogate kostiumy, staranna choreografia, partie wokalne o nowoczesnym brzmieniu – są to tylko niektóre z walorów tego przedstawienia.

„Poskromienie złośnicy” – Teatr PAPAHEMA: 9 grudnia (godz. 10.00)
Dziewięcioro młodych aktorów, absolwentów jednego rocznika Wydziału Sztuki Lalkarskiej, sięgnęło po „Poskromienie złośnicy”, by zmierzyć się z legendą. Ta gorzka komedia o wyrabianiu w kobiecie nawyku uległości wobec swojego pana i małżonka to w ich wykonaniu mieszanka konwencji teatru elżbietańskiego z teatrem współczesnym, aktorstwa dramatycznego z wykorzystaniem formy, dowcipu z refleksją na temat przypisywanych nam na co dzień ról i prób wymykania się im. Pod klasycznym kostiumem trzymającym ciało w ryzach kryje się współczesna wrażliwość młodych twórców. Wyczulenie na zagadnienia partnerstwa, relacji i płci daje o sobie znać, demaskując sztywną konwencję. Najbardziej szowinistyczna sztuka Szekspira nabiera w tej interpretacji nowych znaczeń, staje się migotliwa, stawia pytania zamiast udzielać odpowiedzi w patriarchalnym tonie, daje widzowi możliwość wyboru.

Bilety na wszystkie spektakle: 20 zł

W celu uzgodnienia wszystkich szczegółów, zachęcamy do kontaktu z Działem Marketingu i Organizacji Widowni:

– Halina Gawryluk – 85 74 99 185
– Emilia Rogalska – 85 74 99 184