„Migdały i rodzynki” – opowieść o przedwojennym Białymstoku

„Migdały i rodzynki” – opowieść o przedwojennym Białymstoku

Właśnie ruszyły próby do przedstawienia „Migdały i rodzynki. Szkice białostockie”. Spektakl powstaje dzięki stypendium artystycznemu Prezydenta Miasta Białegostoku dla twórców profesjonalnych. Otrzymał je Rafał Olszewski – aktor Teatru.

Premiera przedstawienia zaplanowana jest na 5 grudnia. Do współpracy przy realizacji spektaklu, Rafał Olszewski zaprosił Adama Biernackiego, który podjął się stworzenia scenariusza programu, reżyserii, a także opracowania koncepcji scenograficznej. Stypendyście na scenie towarzyszyć będzie Justyna Godlewska-Kruczkowska. Oprawę muzyczną spektaklu przygotowują: Magdalena Pogorzelska (obój), Damian Boreczko (akordeon) oraz Martyna Faustyna Zaniewska (śpiew).

Powoli zbliżamy się do premiery spektaklu, który nie mógłby być zrealizowany, gdyby nie stypendium przyznane przez Prezydenta Miasta Białegostoku. To ogromny zaszczyt znaleźć się w gronie laureatów, ale to również ogromna odpowiedzialność. Pragnę serdecznie podziękować za zaufanie i wiarę w to, że ten projekt ma sens. Za pomoc w tworzeniu naszego spektaklu chciałbym serdecznie podziękować także dyrektor naszego teatru – pani Agnieszce Korytkowskiej-Mazur – mówi Rafał Olszewski.

Partnerami merytorycznymi projektu są Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael oraz Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku. Scenariusz powstał m.in w oparciu o materiały zaczerpnięte z białostockich piosenek, z prasy, opowiadań oraz słynnego tygodnika „Prożektor”. Dzięki zebranym w całość wspomnieniom twórcy spektaklu chcą naszkicować charakter Białegostoku lat 20-tych oraz 30-tych. Zastanowić się nad tym, jaki był przedwojenny Białystok i kim byli mieszkający tu ludzie. Czym żyli, co ich fascynowało, co łączyło, a co dzieliło.

To moje drugie spotkanie z Białymstokiem – tym razem spotkanie „face to face”, z białostocką przeszłością i historiami, którymi to miasto żyło kilkadziesiąt lat temu. Ponownie spotykam się z Justyną i Rafałem, aktorami, z którymi i miło i owocnie tworzyliśmy „Rozkłady jazdy” Petra Zelenki w zeszłym roku. Tym razem jednak w zupełnie innym repertuarze – to wyzwanie, a wyzwania podnoszą poziom adrenaliny. Z podwyższoną adrenaliną, garścią przyjemnych wspomnień i górą nadziei zagłębiamy się razem w Białystok w sensie i metaforycznym i zupełnie codziennym – mówi Adam Biernacki, reżyser spektaklu.

5 grudnia br. o godz. 19.00 odbędzie się bezpłatny pokaz premierowy realizowany w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Białegostoku. Następnie przedstawienie zostanie włączone do repertuaru Teatru. Będzie je można obejrzeć 6 oraz 7 grudnia o godz. 20.00, 12 grudnia o godz. 17.30, a następnie 13 i 14 grudnia o godz. 20.00. Bilety na przedstawienia repertuarowe dostępne są w Kasie Teatru oraz na www.dramatyczny.pl/bilety.
Więcej informacji o spektaklu – kliknij!